Trwa ładowanie...
d264ybq

"Ecclesia de Eucharistia" - "O Eucharystii w życiu Kościoła"

Czternasta, ostatnia encyklika nosi tytuł „O Eucharystii w życiu Kościoła”. Wydana została 17 kwietnia 2003 r. Papież przypomina w niej o ścisłym i nierozerwalnym związku między życiem Kościoła, a ofiarą mszy świętej. Podkreśla, że Kościół żyje dzięki Eucharystii. "Ta prawda wyraża nie tylko doświadczenie wiary, ale zawiera w sobie istotę tajemnicy Kościoła".

d264ybq
d264ybq

"Dzięki Najświętszej Eucharystii, w której następuje przeistoczenie chleba i wina w Ciało i Krew Pana, Kościół w sposób szczególny raduje się obecnością Boga" - pisze Jan Paweł II.

Papież udziela także odpowiedzi na nurtujące wielu chrześcijan pytanie, czy jest zgodne z nauką Kościoła wspólne sprawowanie Eucharystii przez różne Kościoły chrześcijańskie, np. przez katolików i prawosławnych lub katolików i protestantów.

Jan Paweł II podkreśla, że ponieważ jedność Kościoła, którą Eucharystia urzeczywistnia przez ofiarę i komunię z ciałem i krwią Pana, koniecznie domaga się pełnej komunii w zakresie wyznania wiary, sakramentów i władzy kościelnej, nie jest możliwe koncelebrowanie tej samej liturgii eucharystycznej, dopóki nie będzie na nowo przywrócona pełna więź. "W tym zakresie - dodaje Papież - zakaz zawarty w prawie Kościoła nie zostawia miejsca na niepewności".

d264ybq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d264ybq
Więcej tematów