Trwa ładowanie...
d1k3t0m
nauka
15-09-2005 08:10

Dziwny seks nietoperzy

Są na świecie samice, które przekazują sobie samca z pokolenia na pokolenie. Po matce dziedziczy córka, a potem jej córka. Czasami samiec wędruje od wnuczki do babci - pisze "Gazeta Wyborcza" o życiu intymnym nietoperzy, powołując się na magazyn "Nature".

d1k3t0m
d1k3t0m

W ciągu 10 lat naukowcy obserwowali zwyczaje 452 nietoperzy podkowca dużego w angielskim hrabstwie Gloucestershire. Przez większą część roku samice i samce podkowca dużego żyją osobno. Matki wspólnie wychowują młode. Z ojcami spotykają się tylko jesienią i wiosną, podczas sezonu godowego. Wtedy samicze społeczności rozpadają się i dzielą na grupy skupione wokół samców - czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Samice przez lata wracają do tego samego partnera. Poza tym, jeden samiec bardzo często "przynależy" zarówno do matki, córki, jak i babci - informuje dziennik. Jednak bardzo rzadko zdarza się, żeby wnuczka trafiała na swojego dziadka, a babcia na wnuka. Uczeni zaobserwowali tylko jeden przypadek związków kazirodczych, które grożą wadami genetycznymi u potomstwa. Jak samice pilnują czystości rodziny, nie wiadomo - pisze "Gazeta".

To, że samice wskazują swoim krewniaczkom samca, jakby mówiąc: "Ten jest przeze mnie sprawdzony i dobry", uważam za niesłychane - komentuje na łamach "Wyborczej" prof. Wiesław Bogdanowicz, chiropterolog i dyrektor Instytutu Zoologii PAN, dodając że taki system nie funkcjonuje u innych nietoperzy.

d1k3t0m
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1k3t0m
Więcej tematów