Trwa ładowanie...

Dziś w nocy zmiana czasu. Pośpimy godzinę krócej

W nocy z soboty na niedzielę przestawiamy zegarki z czasu zimowego na letni. Wskazówki przesuwamy z godz. 2.00 na 3.00. Tak będziemy robili do 2021 r., kiedy to zmiana czasu zostanie zniesiona. Tak zdecydował Parlament Europejski.

Share
Dziś w nocy zmiana czasu. Pośpimy godzinę krócej
Źródło: East News, Fot: Wojciech Stróżyk
d2xbp68

Komisja Europejska przeprowadziła w 2018 r. ankietę, z której wynikało, że większość Europejczyków chce likwidacji zmiany czasu. We wtorek Parlament Europejski opowiedział się za zniesieniem zmian czasu od 2021 r. Polska była jednym z państw, które opowiedziały się za pozostaniem przy czasie letnim. Wynika z tego, że zegarki przestawimy po raz ostatni w marcu 2021 r.

Wiadomo, że Polska jest jednym z około siedemdziesięciu państwa na świecie, w których obowiązuje zmiana czasu. Przestawianie zegarków odbywa się dwa razy w roku. Wiosną przechodzimy z czasu zimowego na letni, natomiast jesienią z letniego na zimowy.

d2xbp68

Chodzi o światło słoneczne

Czas letni został wprowadzony w państwach europejskich w ubiegłym wieku. Chodziło o oszczędzanie energii, szczególnie w czasie wojny i kryzysów. W Polsce zmianę czasu wprowadzono w okresie międzywojennym. Teraz zmieniamy czas, aby efektywniej wykorzystywać światło słoneczne, bo ma ono na nas korzystny wpływ. Jednak naukowcy od lat alarmują, że zmiany czasu dotykają wielu ludzi, którzy mają problemy ze snem lub zaburzony rytm dobowy. Ich zdaniem rezygnacja z tego przyniesie pozytywne efekty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2xbp68

Podziel się opinią

Share
d2xbp68
d2xbp68
Więcej tematów