Trwa ładowanie...
d2ltbzw

Dziś w nocy zmiana czasu. Pośpimy godzinę krócej

W nocy z soboty na niedzielę przestawiamy zegarki z czasu zimowego na letni. Wskazówki przesuwamy z godz. 2.00 na 3.00. Tak będziemy robili do 2021 r., kiedy to zmiana czasu zostanie zniesiona. Tak zdecydował Parlament Europejski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zabytkowy zegar na gdańskim ratuszu
Zabytkowy zegar na gdańskim ratuszu (East News, Fot: Wojciech Stróżyk)
d2ltbzw

Komisja Europejska przeprowadziła w 2018 r. ankietę, z której wynikało, że większość Europejczyków chce likwidacji zmiany czasu. We wtorek Parlament Europejski opowiedział się za zniesieniem zmian czasu od 2021 r. Polska była jednym z państw, które opowiedziały się za pozostaniem przy czasie letnim. Wynika z tego, że zegarki przestawimy po raz ostatni w marcu 2021 r.

Wiadomo, że Polska jest jednym z około siedemdziesięciu państwa na świecie, w których obowiązuje zmiana czasu. Przestawianie zegarków odbywa się dwa razy w roku. Wiosną przechodzimy z czasu zimowego na letni, natomiast jesienią z letniego na zimowy.

Czytaj także: Zgasły światła na całym świecie. 'Godzina dla Ziemi"

d2ltbzw

Chodzi o światło słoneczne

Czas letni został wprowadzony w państwach europejskich w ubiegłym wieku. Chodziło o oszczędzanie energii, szczególnie w czasie wojny i kryzysów. W Polsce zmianę czasu wprowadzono w okresie międzywojennym. Teraz zmieniamy czas, aby efektywniej wykorzystywać światło słoneczne, bo ma ono na nas korzystny wpływ. Jednak naukowcy od lat alarmują, że zmiany czasu dotykają wielu ludzi, którzy mają problemy ze snem lub zaburzony rytm dobowy. Ich zdaniem rezygnacja z tego przyniesie pozytywne efekty.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2ltbzw

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


d2ltbzw

d2ltbzw
d2ltbzw
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów