Trwa ładowanie...

Zmiana czasu 2019: już niedługo przestawimy zegarki! Zobacz czy marcowa zmiana czasu będzie ostatnią

Zmiana czasu 2019: już niedługo przestawimy nasze zegarki z czasu zimowego na letni. Sprawdź, kiedy dokładnie zmiana czasu zostanie zlikwidowana.

Share
Zmiana czasu 2019: już niedługo przestawimy zegarki! Zobacz czy marcowa zmiana czasu będzie ostatnią
Źródło: iStock.com
d3afdue

Zmiana czasu 2019 - niedługo przestawimy zegarki

Wiadomo, że Polska jest jednym z około siedemdziesięciu państwa na świecie, w których obowiązuje zmiana czasu. Przestawianie zegarków odbywa się dwa razy w roku. Wiosną, przechodzimy z czasu zimowego na letni, natomiast jesienią, z letniego na zimowy. Chociaż termin obu zmian wyznacza bardzo prosta reguła, dla wielu osób jej zapamiętanie nadal stanowi problem.

Z tego powodu przypominamy, że zmiana czasu odbywa się zawsze z soboty na niedzielę, w zależności od pory roku:

  • w ostatni weekend marca, gdy przechodzimy z czasu zimowego na letni
  • w ostatni weekend października, gdy przechodzimy z czasu letniego, na zimowy
Wynika z tego, że w tym roku zmiany czasu odbędą się w nocy z 30 na 31 marca i z 26 na 27 października.
Zmiana czasu zostanie zlikwidowana?

Jednym z celów zmiany czasu było efektywniejsze wykorzystywanie światła słonecznego. Słońce ma korzystny wpływ na organizmy. Pod jego wpływem w naszej skórze wytwarza się odpowiedzialna za odporność witamina D. Kontakt ze światłem słonecznym pomaga regulować rytm snu i czuwania, a jego promienie mają działanie antyseptyczne, działając na wirusy oraz bakterie (to właśnie latem rany goją się szybciej). Z ankiety przeprowadzonej w 2018 roku przez Komisję Europejską wynika jednak, że większość Europejczyków chce zlikwidowania zmiany czasu. 4 marca 2019 odbyło się głosowanie w komisji transportu PE. Ustalono wówczas, że ostatnia zmiana czasu odbędzie się najpewniej za dwa lata. Polska była jednym z państw, które opowiedziały się za pozostaniem przy czasie letnim. Wynika z tego, że zegarki przestawimy po raz ostatni w marcu 2021.

d3afdue

Podziel się opinią

Share
d3afdue
d3afdue
Więcej tematów