Dziś na niebie superpełnia. Najlepiej ją oglądać... miedzy nogami

Dziś w nocy warto popatrzeć na Księżyc, bo czeka nas superpełnia. Noc będzie najjaśniejsza w roku, a Księżyc będzie dawać nietypowe złudzenia optyczne.

Dziś na niebie superpełnia. Najlepiej ją oglądać... miedzy nogami
Źródło zdjęć: © Archiwum prywatne/ Karol Wójcicki | Karol Wójcicki - Z głową w gwiazdach
Nina Harbuz

03.12.2017 | aktual.: 03.12.2017 18:47

Dziś zobaczymy superpełnię, czyli Księżyc w pełni, znajdujący się jednocześnie w punkcie orbity położonym najbliżej Ziemi. - Konsekwencją tego będzie to, że Księżyc będzie większy i jaśniejszy niż zwykle, choć przeciętny obserwator nieba tej różnicy nie dostrzeże - objaśnia Karol Wójcicki, popularyzator astronomii, który prowadzi fanpage "Z głową w gwiazdach". - Może być ona zaobserwowana na zdjęciu, ale jest jeden powód, dla którego warto dziś będzie spojrzeć na Księżyc.

Tym powodem jest miesiąc, w którym przypada pełnia, czyli grudzień. - Ze wszystkich 12 pełni w ciągu roku grudniowa jest najbardziej wyjątkowa, ponieważ Księżyc wznosi się najwyżej nad horyzont, więc będziemy mieć wrażenie, że bardziej niż zwykle rozświetla naszą okolicę, a efekt będzie spotęgowany w miejscach, gdzie leży jeszcze śnieg - kontynuuje Wójcicki. - To może wywołać wrażenie, że dzisiejsza noc jest najjaśniejszą w roku.

To co warto dziś zaobserwować, a do czego nie będą potrzebne ani lornetki, ani teleskopu, to wschód Księżyca. W tym czasie ziemski satelita będzie duży, okrągły i będzie mieć charakterystyczną pomarańczową barwę. W centralnej Polsce wschód księżyca nastąpi po godzinie 16. - Warto zwrócić wtedy uwagę na złudzenie optyczne, bo Księżyc wydaje się wtedy olbrzymi, na pewno większy niż w późniejszych godzinach nocnych - zwraca uwagę Karol Wójcicki.- To złudzenie optyczne można jednak "obalić", co udowodniono niedawno, spoglądając na siężyc do góry nogami. Trzeba się schylić i patrzeć na niego pomiędzy własnymi nogami. Spoglądając z tej perspektywy, Księżyc będzie mieć całkowicie normalne rozmiary, co zostało udowodnione naukowo, a zespołowi badawczemu przyznano nagrodę antynobla - kończy Wójcicki.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (11)