Dżihadyści twierdzą, że zabili brytyjskiego zakładnika Alana Henninga
Dżihadyści z Państwa Islamskiego opublikowali w piątek wideo przedstawiające egzekucję brytyjskiego zakładnika Alana Henninga. 47-letniemu Brytyjczykowi ścięto głowę. - Barbarzyńcy... Ci terroryści to barbarzyńcy. Zrobimy wszystko, by ich osądzić - podkreślił w pierwszym komentarzu David Cameron, premier Wielkiej Brytanii. Islamiści grożą, że następną ofiarą będzie obywatel USA. - Również Peter Kassig zostanie zamordowany - mówi islamista na opublikowanym nagraniu. Prezydent Barack Obama "potępił brutalne zabójstwo Brytyjczyka" oraz zapewnił, że USA nie poddadzą się i będą kontynuować walkę z terroryzmem.
W pierwszej części nagranie zawiera słowa skierowane do premiera Davida Camerona i brytyjskich parlamentarzystów: jesteście winni śmierci swoich rodaków.
Wraz z końcem września - zdecydowaną większością głosów - brytyjski parlament uchwalił bowiem zgodę na ataki lotnicze bojowników Państwa Islamskiego w Iraku. - Za tę decyzję brytyjskiego parlamentu ja poniosę konsekwencje - mówi Brytyjczyk Alan Henning, który został porwany przez ISIL 26 grudnia 2013 r.
Dżihadysta zwraca się następnie do prezydenta USA zarzucając Amerykanom mordowanie islamistów. - Więc i my będziemy mordować, mordować Twoich ludzi - mówi do kamery w obecności porwanego Amerykanina, Petera Kassiga.
Pragnący zachować anonimowość przedstawiciel amerykańskich władz potwierdził, że Kassig jest przetrzymywany przez dżihadystów.
Cameron: barbarzyńcy
- Zamordowanie Alana Henninga jest dowodem na barbarzyństwo terrorystów - oświadczył w brytyjski premier. Cameron zapewnił, że Londyn zrobi wszystko co możliwe, by odnaleźć zabójców Henninga i ich osądzić. Premier złożył kondolencje rodzinie zamordowanego.
Świat łączy się w walce z Państwem Islamskim
W ostatnich miesiącach bojownicy z IS przejęli znaczne obszary w Iraku i Syrii i utworzyli na tych terenach kalifat.
W prowadzonej przeciwko dżihadystom misji w Iraku uczestniczą Stany Zjednoczone, Francja i Wielka Brytania. Wkrótce do tych krajów przyłączy się Australia. W Syrii bombardowania prowadzą USA w koalicji z siłami zbrojnymi pięciu państw arabskich: Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Kataru, Bahrajnu i Jordanii.
Cztery nagrania
Powyższe nagranie jest czwartym, które opublikowali członkowie Państwa Islamskiego. Nagrania pokazują porwanych oraz jednego islamistę, który zawsze mówi w języku angielskim. Nagrania publikowane w mediach nie pokazują momentu mordowania zakładników. Poprzednie ofiary, których śmierć nagrano w ten sposób to: amerykański reporter James Foley, Steven Sotloff oraz Brytyjczyk David Haines.
Jednocześnie AP podkreśla, że na razie nie udało się ustalić, czy wideo opublikowane w piątek jest autentyczne. Agencja zwraca jednak uwagę, że przypomina ono poprzednie nagrania z zagranicznymi zakładnikami, a wypowiadający się z brytyjskim akcentem zamaskowany mężczyzna brzmi podobnie do tego, który przeprowadził wcześniejsze egzekucje.
Barbara Henning, żona zamordowanego Brytyjczyka, apelowała w tym tygodniu do członków Państwa Islamskiego, by uwolnili jej męża. Apelowali również liderzy muzułmańskich organizacji działających na terenach Wielkiej Brytanii. Baraba Henning podkreślała, że ogólnoświatowe apele o pozostawieniu Alana przy życiu, dały jej nadzieję na powrót męża do domu.
Sekretarz generalny czołowej brytyjskiej organizacji Muzułmańska Rada Wielkiej Brytanii (MCB) Shuja Shafi uznał ścięcie zakładnika za "podłe i odpychające". - Zabójcy Alana Henninga nie mają szacunku dla islamu ani dla muzułmanów na całym świecie, którzy prosili o jego uwolnienie - oświadczył, po ujawnieniu nagrania.
Henning zgłosił się na ochotnika do konwoju z pomocą humanitarną do Syrii. Został uprowadzony tuż po przekroczeniu granicy turecko-syryjskiej w grudniu 2013 r.