Trwa ładowanie...
11-12-2006 09:27

Dziewięć krzyży jak Dziewięciu z "Wujka"

W symbolikę tragicznej pacyfikacji kopalni "Wujek" od początku wpisany jest krzyż. Za sprawą plakatu Dagmary Tymków tym symbolem stało się teraz dziewięć krzyży dziewięciu poległych górników. Krzyże ustawione są ukośnie, tak by przypominały zasieki tarasujące dostęp czołgom do strajkującej kopalni - pisze "Dziennik Zachodni".

Dziewięć krzyży jak Dziewięciu z "Wujka"Źródło: Dziennik Zachodni
d2zpa2p
d2zpa2p

Zapomnianym symbolem Dziewięciu z "Wujka" było dziewięć kasków górniczych spoczywających na murze kopalni. Leżały w pobliżu miejsca, gdzie czołg staranował ogrodzenie, umożliwiając oddziałom ZOMO wdarcie się do zabarykadowanej kopalni. Kilka godzin po stłumieniu strajku pierwszych sześć kasków pojawiło się tam wraz z drewnianym krzyżem, który dziś jest w ramionach betonowego Krzyża-Pomnika.

Gdy trzy kolejne ofiary zmarły w szpitalu, na murze postawiono trzy nowe kaski. Dagmara Tymków, studentka czwartego roku katowickiej Akademii Sztuk Pięknych, jest laureatką tegorocznego konkursu na plakat i logo rocznicowych obchodów pacyfikacji kopalni.

Zorganizowano go, by tegoroczne uroczystości miały szczególnie uroczystą oprawę. Jury kwalifikując do głównej nagrody spośród 119 prac właśnie jej projekty, było jednomyślne. W komisji konkursowej zasiadali: rektor Marian Oslislo i prorektor Adam Romaniuk oraz szef regionalnej "Solidarności" Piotr Duda i przywódca strajku z 1981 roku Stanisław Płatek.

Praca z jednej strony przemawia nowoczesnym językiem graficznym, a z drugiej - wprost nawiązuje do bolesnych wydarzeń z pierwszych dni stanu wojennego. Logo to kwadrat wypełniony dziewięcioma krzyżami, plakat - przestrzelona dłoń na czarnym tle, ułożona w symbol "V".

d2zpa2p

W nagrodę zwyciężczyni otrzymała 3 tysiące złotych, uznanie w środowisku, a jej prace oglądać można teraz na wszelkich materiałach przygotowanych w związku z obchodami 25. rocznicy pacyfikacji kopalni Wujek.

23-letnia Dagmara Tymków pochodzi z Podkarpacia, teraz mieszka w Gliwicach i studiuje projektowanie graficzne.

Z biegiem lat pamięć o tragicznych wydarzeniach stanu wojennego pielęgnowana jest przede wszystkim przez uczestników strajku, rodziny ofiar, a w coraz mniejszym stopniu przez ludzi młodych. Projekty przygotowane na konkurs dla studentów zostaną zaprezentowane w połowie grudnia w Górnośląskim Centrum Kultury w Katowicach. Dzięki temu konkursowi krąg młodych osób zainteresowanych współczesną historią kraju na pewno się poszerzył.

Teresa Semik

d2zpa2p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2zpa2p
Więcej tematów