Trwa ładowanie...

#dzieńdobryWP Jacek Żakowski o Witoldzie Waszczykowskim: traci kontakt z rzeczywistością

Nie milkną echa słów szefa MSZ o "fałszerstwie" w sprawie wyboru Donalda Tuska na szefa Rady Europejskiej. Suchej nitki nie zostawił na nim gość #dzieńdobryWP, Jacek Żakowski. - Waszczykowski traci kontakt z rzeczywistością. Nie daje intelektualnie rady opanować sytuacji. PiS prowadzi bardzo trudną politykę dla szefa MSZ. To wymaga przynajmniej kulturowych kompetencji Szymańskiego - Waszczykowski ich nie ma (...) Wchodzi w kulturę europejską jak barbarzyńca - mówił na antenie Telewizji WP.

d3ap9ro
d3ap9ro

Żakowski podkreślił, że użycie słowa "fałszerstwo" jest bardzo poważną sprawą. - To element retoryki PiS-u, który tradycyjnie już porusza się na granicy oszczerstwa (...) Mocne słowa, które w normalnych warunkach mogłyby być podstawą do wytoczenia sprawy sądowej o zniesławienie. UE została zniesławiona - kontynuował publicysta.

Podobnego zdania jest Kamila Baranowska, która przyznała, że też nie rozumie zachowania Waszczykowskiego. - Pod względem proceduralnym Polska mogłaby akcentować, że jakiś mały sukces udało się jej odnieść, bo liderzy unijni przyznali, że procedura wymaga pewnej korekty, demokratyzacji i być może należy ją przemyśleć. Zamiast ten element akcentować, mówi się, że doszło do fałszerstwa - podkreśliła.

Baranowska dodała, że samo użycie słowa "fałszerstwo" jest w ustach polityka bardzo ryzykowne, a w ustach szefa dyplomacji - jeśli nie ma mocnych dowodów - w ogóle nie powinno paść. - Próba podważania tego, co się wydarzyło, z punktu widzenia rządu nie ma zupełnie sensu - oznajmiła.

d3ap9ro

- (Waszczykowski) użył niefortunnego sforłumowania, nie pierwszy zresztą raz.. Szefowi dyplomacji to nie przystoi - podsumowała.

Waszczykowski: mamy ekspertyzy

Przypomnijmy, szef MSZ na antenie TVN24 stwierdził: "Mamy ekspertyzy, że Donald Tusk został wybrany na drugą kadencję szefa Rady Europejskiej w sposób, który można zakwestionować na poziomie prawa europejskiego".

Zdaniem Waszczykowskiego, fałszerstwo miałoby polegać na niedopuszczeniu polskiego kandydata i nie zastosowaniu procedury głosowania. Minister zapowiedział, że ekspertyzy będzie przedstawiał Beacie Szydło. Pytany, czy zasugeruje premier, by podważyć wybór Tuska, odparł: "Zastanowimy się nad tym. Nie wiadomo, czy jest to warte. Znaczenie tego wyboru jest nieistotne. Ranga pozycji jest nieduża. Zależy od rządu, czy warta jest skórka wyprawki".

d3ap9ro
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ap9ro
Więcej tematów