Trwa ładowanie...

Dzień Ziemi 2020. 22 kwietnia przynosi dobre wieści. Koronawirus powodem spadku emisji CO2

22 kwietnia obchodzimy światowy Dzień Ziemi. Właśnie w tym dniu ogłoszono pozytywną informację dotyczącą CO2. W wyniku epidemii koronawirusa emisja dwutlenku węgla może spaść nawet o 6 procent. To największy spadek emisji tego gazu od ośmiu dekad.
Share
22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi. Właśnie tego dnia podano dobre wieści o emisji CO2
22 kwietnia obchodzimy Dzień Ziemi. Właśnie tego dnia podano dobre wieści o emisji CO2Źródło: PAP, Fot: PAP/EPA/MARK R. CRISTINO
d4ey1m0

22 kwietnia został oficjalnie ustanowiony jako Dzień Ziemi 50 lat temu. Jest on obchodzony na całym świecie. Obchody okrągłej rocznicy były w tym roku szczególne. Na konferencji Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO) podano informację o największym spadku emisji CO2 od czasu II wojny światowej.

Jak przekazał Petteri Taalas, sekretarz generalny WMO, powodem spadku emisji CO2 była epidemia koronawirusa. Szybie rozprzestrzenianie się wirusa doprowadziło do rzadszego korzystania z transportu publicznego i prywatnego. Koronawirus wpłynął także na spadek zużycia energii, co również przekłada się na mniejszą emisję CO2.

Zobacz też: Jest lek na koronawirusa? Wirusolog ma radę dla kolegów

Dzień Ziemi 2020. Nieprzypadkowa data 22 kwietnia i dobre wieści o emisji CO2

Konferencja zwołana na Dzień Ziemi przyniosła również złe wieści. Spadek emisji CO2, nie zatrzyma jednak zmian klimatycznych. Jak podkreślił Taalas, w dalszym ciągu potrzebne są długotrwałe działania.

d4ey1m0

Sekretarz generalny WMO zaapelował też, by w właśnie w Dzień Ziemi zastanowić się nad podjęciem kolejnego kroku w solidarnej walce przeciwko zmianom klimatycznym. W opinii Tallasa działania powinny być podejmowane wspólnie, tak jak w przypadku walki z koronawirusem.

Dzień Ziemi. 22 kwietnia i raport ws. CO2

Jak czytamy w raporcie przygotowanym na światowy Dzień Ziemi, a opublikowanym właśnie 22 kwietnia, emisja CO2 od 1970 roku pnie się do góry. W kluczowej stacji metereologicznej w Mauna Loa na Hawajach, w ciągu ostatnich 50 lat odnotowano skok o 26 proc. W 1970 roku emisja CO2 wynosiła 325,68 ppm a w marcu 2020 roku już 414,44 ppm.

Dzień Ziemi obchodzony jest od 1970 roku. Do Polski dotarł w latach 90. XX wieku. Początkowo Dzień Ziemi był obchodzony w czasie równonocy wiosennej. Ostatecznie ustalono stałą datę, która przypada na 22 kwietnia. Związane jest to z protestami ekologicznymi, które miały miejsce w USA.

Czytaj również: Warszawa obchodzi Światowy Dzień Ziemi. PKiN podświetlony na zielono

Masz newsa? Daj znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na zdjęcia, nagrania oraz informacje!

d4ey1m0

Podziel się opinią

Share
d4ey1m0
d4ey1m0
Więcej tematów