ŚwiatDzień Wolności i Solidarności - 31 sierpnia

Dzień Wolności i Solidarności - 31 sierpnia

Na wspólnej konferencji prasowej
poprzedzającej otwarcie wystawy "Drogi do Solidarności", polscy
eurodeputowani przedstawili projekt rezolucji wzywającej do
ustanowienia 31 sierpnia Dniem Wolności i Solidarności.

Z naszej winy obalenie muru berlińskiego przesłoniło polski Sierpień i stało się datą początkową dla procesu transformacji i jednoczenia Europy - powiedział Janusz Lewandowski (PO), szef komisji budżetowej Parlamentu Europejskiego, inicjator brukselskich obchodów 25-lecia "Solidarności". Jego zdaniem, stało się tak za sprawą "wewnętrznych kłótni" na polskiej scenie politycznej. Tu w Brukseli jesteśmy wolni od tych kłótni - powiedział.

Obraz Stoczni Gdańskiej powinien powrócić jako symbol w Europie - dodał Wojciech Roszkowski (PiS).

Oprócz Lewandowskiego i Roszkowskiego w komitecie rocznicowych obchodów w Brukseli znaleźli się też dwaj polscy wiceprzewodniczący PE Janusz Onyszkiewicz (PD) i Jacek Saryusz- Wolski (PO) oraz europoseł z SdPl Dariusz Rosati.

Podczas spotkania z zagranicznymi korespondentami, Polacy podkreślali bezkrwawy charakter polskiej rewolucji sprzed ćwierćwiecza.

Najważniejszym przesłaniem "Solidarności" jest to, że nadzieja się opłaca. 25 lat temu 10 mln Polaków wystąpiło przeciwko totalitaryzmowi. Wygrali. To daje nadzieję dla krajów, które wciąż walczą o demokrację - powiedział Rosati.

Jak dodała Grażyna Staniszewska (PD), polska rewolucja była dla innych krajów przykładem pokojowego przeprowadzenia transformacji. Mamy demokratyczną Gruzję, Ukrainę. Bolejemy, że Rosja i Białoruś nie są jeszcze demokratyczne - wskazała.

W przygotowanym przez polskich eurodeputowanych projekcie rezolucji proponuje się, by "dla upamiętnienia walki polskich robotników i tych, którzy w Europie Środkowowschodniej walczyli o prawa człowieka, wolność, solidarność i jedność Europy", 31 sierpnia był obchodzony w całej Europie jako Dzień Wolności i Solidarności.

Ponadto projekt rezolucji wzywa Komisję Europejską oraz kraje członkowskie Unii do podjęcia działań w celu upamiętnienia obchodów rocznicy Sierpnia '80 roku oraz "promowania jej miejsca w edukacji i kulturze europejskiej".

Polscy eurodeputowani chcą, by rezolucja została przyjęta przez cały Parlament Europejski jeszcze we wrześniu.

Zadaniem polskich eurodeputowanych jest teraz skłonienie frakcji politycznych, w których zasiadają, do przyjęcia rezolucji. Ale nie powinno być z tym problemu, bo idee "Solidarności" są zrozumiałe dla wszystkich - powiedział Janusz Lewandowski.

Inga Czerny, Patrycja Rojek

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)