Poniedziałek to kolejny dzień procesu o napad na Kredyt Bank. 11 marca sąd obejrzy taśmy z wizji lokalnej Krzysztofa M. - ochroniarza banku, który przyznał się do zorganizowania napadu. Oskarżony nie przyznał się natomiast do współudziału w zabójstwie. Trzej mężczyźni oskarżeni są o napad i zabicie strażnika banku oraz trzech kasjerek w marcu ubiegłego roku. Skradziono około 100 tys. zł. Główny oskarżony - Grzegorz Sz. - przyznał się przed warszawskim Sądem Okręgowym, że to on zastrzelił wszystkie ofiary.
W poniedziałek, w przeddzień trzeciej rocznicy wstąpienia Polski do NATO, prezydent Aleksander Kwaśniewski wręczy wyróżnienia oraz nada tytuły "Znak Honorowy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej" najlepszym jednostkom Wojska Polskiego w ubiegłym roku. Uroczystość w Pałacu Prezydenckim zaplanowano na godzinę 13.
Trzy lata temu, 12 marca 1999 roku w Independence w amerykańskim stanie Missouri minister spraw zagranicznych Bronisław Geremek przekazał amerykańskiej sekretarz stanu Madeleine Albright dokument ratyfikacyjny Traktatu Północnoatlantyckiego. Od tej chwili Polska stała się członkiem Sojuszu. Stany Zjednoczone są depozytariuszem Traktatu Waszyngtońskiego, na podstawie którego w 1949 roku powstało NATO. Z chwilą wstąpienia do Sojuszu, Polska znalazła się we wszystkich strukturach Paktu.
W poniedziałek w Warszawie rozpoczyna się trzydniowa konferencja poświęcona wzmacnianiu stabilności w Europie Wschodniej. Wezmą w niej udział przedstawiciele 11 krajów i licznych organizacji międzynarodowych. Jest to drugie spotkanie w ramach współpracy regionalnej z udziałem większości sąsiadów Polski. Celem konferencji jest wskazanie praktycznych rozwiązań służących pogłębieniu bezpieczeństwa i stabilności w regionie. Będą omawiane najnowsze inicjatywy w tym zakresie. Konferencję otworzy prezydent Aleksander Kwaśniewski i szef polskiej dyplomacji Włodzimierz Cimoszewicz.
Żona prezydenta Rosji Władimira Putina Ludmiła Putin odwiedzi w poniedziałek Warszawę. Do Polski pierwsza dama Rosji przybyła na zaproszenie pani prezydentowej Jolanty Kwaśniewskiej. W Warszawie Ludmiłę Putin przyjmie, miedzy innymi, prezydent Akeksander Kwaśniewski.
100 tys. zł i przeprosin domaga się jeden z najbogatszych Polaków Aleksander Gudzowaty od Lecha Kaczyńskiego. Szef firmy Bartimpex poczuł się obrażony stwierdzeniem byłego ministra sprawiedliwości, że on i jego firma działają wbrew interesom Polski. Proces w tej sprawie ma rozpocząć się w poniedziałek przed gdańskim sądem.
Świat
Wiceprezydent Stanów Zjednoczonych Dick Cheney spotka się w poniedziałek w Londynie z premierem Wielkiej Brytanii Tony Blairem. Tematem rozmów obu polityków ma być sytuacja na Bliskim Wschodzie jak również przyszła polityka USA wobec Iraku. Wizyta Cheneya w Wielkiej Brytanii jest przystankiem przed jego 10-dniową podróżą na Bliski Wschód. Ocenia się, że głównym celem bliskowschodniej podróży amerykańskiego wiceprezydenta jest zyskanie poparcia dla amerykańskich planów odsunięcia od władzy przywódcy Iraku Saddama Husseina. Dick Cheney ma również zachęcać swoich rozmówców do ściślejszego współdziałania w niszczeniu terrorystycznej siatki al-Qaedy dowodzonej przez Osamę bin Ladena.
11 marca kraje Unii Europejskiej mają wyrazić poparcie dla bliskowschodniego planu pokojowego przedstawionego przez następcę tronu Arabii Saudyjskiej księcia Abdullaha. W Brukseli spotkają się na comiesięcznym spotkaniu szefowie dyplomacji państw Piętnastki. Przesłanie z Brukseli jest jasne - Izrael i Palestyńczycy muszą zatrzymać spiralę przemocy i zobowiązać się do wznowienia rozmów pokojowych - powiedział szef polityki zagranicznej Unii Javier Solana.
W poniedziałek, pół roku po zamachu terrorystycznym w USA dwa snopy światła wypełnią puste miejsca po wieżowcach World Trade Center. Tym świetlnym pomnikiem Nowy Jork uczci pamięć ofiar zamachu. 88 reflektorów o łącznej mocy ponad 7 tysięcy watów zapalać się będzie codziennie o zmierzchu od 11 marca do 13 kwietnia. Ten niezwykły pomnik nosi nazwę Świetlny Hołd. (iza)