Trwa ładowanie...
d1lq991

Dzień przed nami - 20 grudnia 2001

KRAJ:

d1lq991
d1lq991

Prezydent Aleksander Kwaśniewski przedstawi w czwartek Sejmowi projekt zmian w prawie karnym, opracowany i przedstawiony wczoraj przez zespół kilkunastu profesorów prawa. Jest to alternatywa dla projektu radykalnego zaostrzenia prawa, które prezydent zawetował niedługo po wyborach. Prezydencki projekt zaostrzenia prawa karnego będzie przewidywał zmiany korzystne dla ofiar przestępstw. Jest tam zamieszczony zapis o konieczności poszanowania godności pokrzywdzonego oraz możliwość zakazania przez sąd zbliżania się sprawcy do ofiary przestępstwa. Podwyższone mają też być kary za niektóre najbrutalniejsze rodzaje przestępstw.


Prawdopodobnie w czwartek okaże się, czy negocjowane porozumienie polskiej i niemieckiej fundacji w sprawie wypłat rekompensat dla polskich poszkodowanych dojdzie do skutku. W środę w Warszawie rozpoczęła się kolejna runda polsko-niemieckich negocjacji w sprawie wyrównań dla byłych robotników przymusowych III Rzeszy.


Procedura uchylenia immunitetu Andrzejowi Lepperowi rozpocznie się w czwartek lub piątek - nieoficjalnie dowiedziało się Życie. Jak pisze dziennik, wniosek w tej sprawie jest już gotowy. Lada chwila trafi na biurko prokuratora generalnego i jednocześnie ministra sprawiedliwości - Barbary Piwnik. Stamtąd zostanie przesłany do Sejmu. Pod koniec listopada w sejmowym wystąpieniu szef Samoobrony oskarżył polityków o branie łapówek i kontakty z gangsterami.


Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Olsztynie przekaże w czwartek do prokuratury wyniki kontroli w gospodarstwie w Klewkach. Inspektorzy wykryli wiele nieprawidłowości. Wojewódzki Inspektor poinformował, że stwierdzono, iż zwierzęta były tam bestialsko traktowane. Kontrola w gospodarstwach firmy Inter-Comerce została przeprowadzona po doniesieniach Andrzeja Leppera. Lider Samoobrony twierdził, że w gospodarstwach koło Olsztyna prowadzono eksperymenty z bakteriami wąglika. Inspektorzy po prawie tygodniowej kontroli zdementowali te informacje. W środę na biurko ministra środowiska trafił specjalny raport w tej sprawie.


W Zamku Ujazdowskim w Warszawie odbędzie się w czwartek uroczysta inauguracja Międzynarodowej Kolekcji Sztuki Współczesnej. Poprzednie 3 jej prezentacje, organizowane w latach 90., były jedynie czasowe i fragmentaryczne. Będzie to ekspozycja stała, jedyny w Warszawie przegląd różnorodnych zjawisk w sztuce najnowszej - od lat 60. do dziś. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną rozmaite nurty, dyscypliny i techniki plastyczne.


ZAGRANICA:

d1lq991

Premier Leszek Miller w drugim dniu wizyty w Moskwie spotka się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Premier Miller będzie też uczestniczył w polsko-rosyjskim forum biznesu. Mimo, iż wizytę szefa polskiego rządu w Rosji zdominowała tematyka gospodarcza, oczekuje się, że czwartkowe spotkanie premiera Millera z prezydentem Putinem będzie dotyczyło także spraw politycznych. Obaj politycy - oprócz wymiany handlowej między Polską a Rosją, a także rozwoju współpracy gospodarczej - mają rozmawiać na temat bezpieczeństwa w obliczu zagrożeń terroryzmem.


W Nowym Jorku odbędzie się w czwartek nadzwyczajna sesja Zgromadzenia Ogólnego Organizacji Narodów Zjednoczonych, zwołana w celu przedyskutowania sytuacji na terytoriach okupowanych przez Izrael. Od września ub. r., gdy wybuchło powstanie palestyńskie, zginęło tam w starciach Palestyńczyków z Izraelczykami ok. tysiąca osób.


W czwartek w Brukseli rozpocznie się 2-dniowa międzyreligijna konferencja pokojowa, organizowana pod patronatem Unii Europejskiej. Spotkaniu będą przewodniczyli szef Komisji Europejskiej Romano Prodi oraz zwierzchnik prawosławia, ekumeniczny patriarcha Bartłomiej I. Wysokiej rangi przedstawiciele chrześcijaństwa, islamu i judaizmu, będą obradowali pod hasłem Pokój Boży na świecie. W drodze do pokojowego współżycia i współpracy między religiami monoteistycznymi.


W Paryżu spotkają się w czwartek ministrowie spraw zagranicznych państw Trójkąta Weimarskiego - Francji, Niemiec i Polski. Trójkąt Weimarski jest forum konsultacyjnym szefów resortów dyplomacji. Powołali go szefowie dyplomacji Francji, Niemiec i Polski podczas spotkania w Weimarze w 1991 r.


Toyota i Peugeot podjęły decyzję o budowie w Czechach fabryki samochodów małolitrażowych. Czeski tygodnik EURO poinformował, że fabryka powstanie w Kolinie, niedaleko Pragi. W czwartek w stolicy Czech odbędzie się specjalna konferencja w tej sprawie. (miz)

d1lq991
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lq991
Więcej tematów