Dzień Pamięci o Holokauście. PFN przygotowała akcję

Polska Fundacja Narodowa przygotowała akcję w ramach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście. Prezydent Andrzej Duda wystosował list otwarty, który trafił do niemieckich, francuskich i amerykańskich mediów.

Dzień Pamięci o Holokauście. PFN przygotowała akcję
Źródło zdjęć: © East News
Karolina Kołodziejczyk

Andrzej Duda nie weźmie udziału w Światowym Forum Holocaustu, które odbędzie się Jerozolimie. Polski prezydent tłumaczył, że do Izraela nie pojedzie, bo nie będzie mógł zabrać głosu w przeciwieństwie do Władimira Putina. Na obchody organizowane przez Instytut Jad Waszem udadzą się przedstawiciele Francji, Włoch, Austrii, Niemiec czy Stanów Zjednoczonych.

"W ramach kontynuacji projektu "Opowiadamy o Polsce", przeprowadzonego wspólnie przez Instytut Nowych Mediów i Polską Fundację Narodową w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, oddajemy hołd ofiarom Auschwitz, pilnując pamięci o tym miejscu i głosząc globalnie prawdę historyczną o Polsce i Polakach w prasie i social mediach" - czytamy we wpisie na Facebooku.

Poinformowano również, że "teksty zaproszonych do projektu liderów opinii, najwybitniejszych światowej sławy historyków, historyków polskich oraz polskich liderów opinii, pojawiają się w wiodących tytułach prasy światowej, także na kanałach społecznościowych i stronach internetowych".

Tym samym PFN zachęca do przeczytania artykułu Rogera Moorhouse'a "Bezczelność Rosji Putina", który ukazał się w "Washington Post". "W oskarżeniach skierowanych przeciwko Polsce nie ma ziarna prawdy, że współpraca z Hitlerem doprowadziła do wybuchu II wojny światowej" - czytamy w artykule.

Andrzej Duda i jego list. "Pamięć o Holokauście nie może umrzeć"

#

W ramach projektu Andrzej Duda wystosował list otwarty z okazji obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz–Birkenau. Tekst ukazał się w niemieckim dzienniku "Die Welt", francuskim "Le Figaro" oraz w amerykańskiej gazecie "Washington Post". Prezydent apeluje w liście, by "pamięć o Zagładzie nigdy nie umarła".

Duda przypomniał, że w Auschwitz zamordowano ponad milion Żydów. Wśród ofiar było też kilkadziesiąt tysięcy Polaków, Romów, Sinti i więźniów politycznych. Opisuje również co przeszli w obozie: wspomina o torturach i eksperymentach medycznych, jakie przeszli więźniowie.

"Władze III Rzeszy zaplanowawszy całkowitą eksterminację Żydów, stworzyły sieć obozów - fabryk śmierci, gdzie dokonywano morderstw w cyklu działalności przemysłowej. Nie było w historii tak skrajnej dehumanizacji i degradacji milionów niewinnych ofiar" - można przeczytać w liście otwartym.

"W 75. rocznicę - symbolicznego końca eksterminacji, będziemy świadczyć o Prawdzie, wzywając do pokoju, sprawiedliwości i szacunku między narodami" - podkreślił polski przywódca.

"Cykl świetnych artykułów Prezydenta w światowych mediach... Walka o prawdę historyczną i pamięć jest jednym z kluczowych zadań polskich władz. Trzeba mówić o faktach, odkłamywać nieprawdziwe tezy, a efekty przyjdą" - napisał szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk na Twitterze.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (117)