Dzień Pamięci o Holokauście. PFN przygotowała akcję
Polska Fundacja Narodowa przygotowała akcję w ramach Międzynarodowego Dnia Pamięci o Holokauście. Prezydent Andrzej Duda wystosował list otwarty, który trafił do niemieckich, francuskich i amerykańskich mediów.
Andrzej Duda nie weźmie udziału w Światowym Forum Holocaustu, które odbędzie się Jerozolimie. Polski prezydent tłumaczył, że do Izraela nie pojedzie, bo nie będzie mógł zabrać głosu w przeciwieństwie do Władimira Putina. Na obchody organizowane przez Instytut Jad Waszem udadzą się przedstawiciele Francji, Włoch, Austrii, Niemiec czy Stanów Zjednoczonych.
Jak informowała Wirtualna Polska, prezydent Duda oraz premier Morawiecki ma zwołać ekspertów, których zadaniem będzie wychwytywanie kłamstw mogących paść w Jerozolimie. Do akcji przystąpiła również Polska Fundacja Narodowa.
"W ramach kontynuacji projektu "Opowiadamy o Polsce", przeprowadzonego wspólnie przez Instytut Nowych Mediów i Polską Fundację Narodową w 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej, oddajemy hołd ofiarom Auschwitz, pilnując pamięci o tym miejscu i głosząc globalnie prawdę historyczną o Polsce i Polakach w prasie i social mediach" - czytamy we wpisie na Facebooku.
Zobacz też: Joanna Mucha odpowiada Lechowi Wałęsie: nie zgadzam się
Poinformowano również, że "teksty zaproszonych do projektu liderów opinii, najwybitniejszych światowej sławy historyków, historyków polskich oraz polskich liderów opinii, pojawiają się w wiodących tytułach prasy światowej, także na kanałach społecznościowych i stronach internetowych".
Tym samym PFN zachęca do przeczytania artykułu Rogera Moorhouse'a "Bezczelność Rosji Putina", który ukazał się w "Washington Post". "W oskarżeniach skierowanych przeciwko Polsce nie ma ziarna prawdy, że współpraca z Hitlerem doprowadziła do wybuchu II wojny światowej" - czytamy w artykule.
Andrzej Duda i jego list. "Pamięć o Holokauście nie może umrzeć"
#
W ramach projektu Andrzej Duda wystosował list otwarty z okazji obchodów 75. rocznicy wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz–Birkenau. Tekst ukazał się w niemieckim dzienniku "Die Welt", francuskim "Le Figaro" oraz w amerykańskiej gazecie "Washington Post". Prezydent apeluje w liście, by "pamięć o Zagładzie nigdy nie umarła".
Duda przypomniał, że w Auschwitz zamordowano ponad milion Żydów. Wśród ofiar było też kilkadziesiąt tysięcy Polaków, Romów, Sinti i więźniów politycznych. Opisuje również co przeszli w obozie: wspomina o torturach i eksperymentach medycznych, jakie przeszli więźniowie.
"Władze III Rzeszy zaplanowawszy całkowitą eksterminację Żydów, stworzyły sieć obozów - fabryk śmierci, gdzie dokonywano morderstw w cyklu działalności przemysłowej. Nie było w historii tak skrajnej dehumanizacji i degradacji milionów niewinnych ofiar" - można przeczytać w liście otwartym.
"W 75. rocznicę - symbolicznego końca eksterminacji, będziemy świadczyć o Prawdzie, wzywając do pokoju, sprawiedliwości i szacunku między narodami" - podkreślił polski przywódca.
"Cykl świetnych artykułów Prezydenta w światowych mediach... Walka o prawdę historyczną i pamięć jest jednym z kluczowych zadań polskich władz. Trzeba mówić o faktach, odkłamywać nieprawdziwe tezy, a efekty przyjdą" - napisał szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk na Twitterze.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl