PolskaDzień otwarty w Centrum Kultury Jidysz

Dzień otwarty w Centrum Kultury Jidysz

Projekcja zdjęć z pierwszego trójwymiarowego filmu przedstawiającego Warszawę z 1935 roku oraz multimedialna opowieść dr Jacka Leociaka o dawnym Muranowie - to niektóre z propozycji dnia otwartego, który odbędzie się w stołecznym Centrum Kultury Jidysz.

16.10.2010 | aktual.: 16.10.2010 10:38

Dzień otwarty zostanie zorganizowany w nowym lokalu w Centrum Kultury Jidysz Fundacji Shalom przy ul. Andersa. W programie imprezy znajdzie się spotkanie z dr Jackiem Leociakiem, który zabierze uczestników w multimedialną opowieść o Muranowie z okresu przed i powojennego. Kolejnym punktem programu jest projekcja zdjęć z pierwszego trójwymiarowego filmu o stolicy z 1935 roku. W trakcie pokazu zaplanowano dyskusję historyków oraz twórców projektu, którzy przybliżą kulisy powstawania filmu.

Następnym wydarzeniem będzie pokaz filmu "8 historii, które nie zmieniły świata" - dokumentu stanowiącego zapis wspomnień najstarszych żyjących polskich Żydów. Najmłodsi uczestnicy dnia otwartego wezmą udział warsztatach przygotowanych przez Fundację MaMa pt. "Poszukiwanie zapomnianych książek". Dzieci będą miały okazję stworzyć własne małe książki i dowiedzieć się więcej o języku jidysz. O samym języku będzie się można też dowiedzieć na dostępnej dla wszystkich zainteresowanych lekcji jidysz poprowadzonej przez jedną z lektorek Centrum.

Propozycją literacką dla dorosłych będzie spotkanie z Marcinem Kowalskim, współautorem książki "Apte. Niedokończona opowieść" oraz warsztaty z historii kobiet, prowadzone przez Katarzynę Czerwonogórę, badaczkę ruchów kobiet żydowskich. Całodzienne obchody zakończy koncert znanego z improwizacji muzycznych Borisa Malkovsky'ego.

Centrum Kultury Jidysz Fundacji Shalom to inicjatywa, której działania skupiają się głównie na kulturze i języku Żydów aszkenazyjskich. Od 10 lat prowadzi otwarte dla wszystkich bezpłatne lektoraty jidysz oraz organizuje wiele warsztatów i seminariów wyjazdowych związanych z kulturą żydowską. Jak zaznaczają przedstawiciele placówki, dzięki uruchomieniu nowej siedziby wyposażonej w nowoczesne sale wykładowe, będzie ona mogła poszerzyć swoją ofertę edukacyjną oraz rozwinąć współpracę z innymi instytucjami animującymi życie kulturalne i społeczne Warszawy.

- Chcemy, by Centrum stało się ważnym miejscem na kulturalnej mapie Warszawy, skupiającym twórczą energię osób zainteresowanych kulturą Żydów aszkenazyjskich oraz wszelkimi, literackimi i artystycznymi pograniczami polsko-żydowskimi - mówi dr Karolina Szymaniak z Centrum Kultury Jidysz.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (31)