Pexels

PKI, 25 maja 2023 13:25

Dzień Matki 2023. Kiedy wypada?

Tweetnij Komentuj

Dzień Matki to święto międzynarodowe. W tym dniu szczególna uwaga jest poświęcona mamom, trudowi, jaki wkładają w wychowanie dzieci, a także ich roli w społeczeństwie. Święto zbliża się wielkimi krokami. To dokonała okazja na złożenie życzeń oraz wręczenie upominku.

Data Dnia Matki , różni się, w zależności od kraju, w którym jest obchodzony. W Polsce termin tego święta jest stały - każdego roku przypada 26 maja . W 2023 r. będzie to piątek.

Dzień mamy 2023. Początki święta sięgają starożytności

Genezy święta poświęconego matkom należy szukać w czasach starożytnych. Wówczas kultem otaczano boginie-matki, które symbolizowały urodzaj i płodność. W starożytnym Egipcie oddawano cześć bogini Izydzie, stawianej za wzór doskonałej matki oraz żony. Zwyczaj oddawania czci bóstwom symbolizującym przymioty rodzicielek został zaniechany na wiele wieków - wraz z popularyzacją chrześcijaństwa.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Diana: królowa ludzkich serc

Pokaż...

Uroczystości, których celem było oddawanie czci matkom, powróciły w XVII wieku w Anglii . Początkowo miały one charakter kościelny - co roku w każdą czwartą niedzielę postu w katedrach były odprawiane modły. Zwyczaj ten został jednak zaniechany - ponownie zaczęto go obchodzić po II Wojnie Światowej.

Zaniechanie świętowania dnia matek w Europie zbiegło się w czasie z rozpowszechnieniem podobnego święta w Stanach Zjednoczonych. Uroczystość po raz pierwszy była obchodzona w USA w 1858 roku pod nazwą Dni Matczynej Pracy. Ze względu na rosnącą popularność święta, po wielu latach Kongres Stanów Zjednoczonych uznał Dzień Matki za święto narodowe . Stało się to w 1914 roku.

Dzień Matki w Polsce i na świecie

W Polsce Dzień Matki był obchodzony jeszcze przed I Wojną Światową. Od 1915 roku uroczystość tą świętowano w całym kraju, jednak jej termin różnił się, w zależności od regionu. Obecnie, święto mam jest obchodzone rokrocznie 26 maja. Co ciekawe, Polska jest jedynym krajem na świecie, w którym Dzień Matek wypada w tym dniu. Poza granicami kraju uroczystość ta wypada m.in.:

Dzień Matki to święto, w trakcie którego pielęgnowana jest pamięć o rodzicielkach, a także okazywany jest szacunek za trud, włożony w wychowanie dzieci. To doskonała okazja na przekazanie drobnego upominku oraz złożenie życzeń .

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: wiadomosci.wp.pl

Komentuj artykuł

Wybrane dla Ciebie

Zamknij artykuł i przejdź na WP.pl
Informujemy, iż w naszych serwisach internetowych korzystamy z informacji zapisanych za pomocą plików cookies na urządzeniach końcowych użytkowników. Dalsze korzystanie z naszych serwisów, bez zmiany ustawień przeglądarki internetowej oznacza, iż użytkownik akceptuje Politykę prywatności .