Trwa ładowanie...
d3bv7qq

Dzień Matki 2019 – kiedy wypada Dzień Matki w Polsce? Kiedy świętują mamy w pozostałych krajach świata?

Dzień Matki w Polsce wypada zawsze 26 maja. Tego dnia mamy świętują tylko w naszym kraju. W pozostałych częściach globu święto mam przypada w różnych terminach.
Share
Dzień Matki 2019. Kiedy w Polsce obchodzone jest święto mam?
Dzień Matki 2019. Kiedy w Polsce obchodzone jest święto mam?Źródło: iStock.com
d3bv7qq

Dzień Matki 2019 – dziś świętują Amerykanki

Dzień Matki to wyjątkowy dzień. W poszczególnych krajach światach przypada on w różnych terminach. W drugą niedzielę maja Dzień Matki obchodzony jest w USA, a także na Ukrainie, w Szwajcarii, Turcji, Kanadzie, Danii, Czechach, Belgii, we Włoszech i wielu innych krajach. Popularną datą Dnia Matki jest również 8 marca i łączony jest z obchodami Dnia Kobiet. W Wielkiej Brytanii Dzień Matki odbywa się w czwartą niedzielę Wielkiego Postu.

W Polsce Dzień Matki zawsze odbywa się 26 maja.

d3bv7qq

Dzień Matki – historia święta

W Dzień Matki mamy obdarowywane są kwiatami, słodkościami oraz pięknymi życzeniami. Historia tego wyjątkowego święta sięga starożytnej Grecji, gdzie obchodzone były święta matek-bogiń. Później święto matek zanikło, a do kalendarza powróciło w XVII wieku w Wielkiej Brytanii. W czwartą niedzielę Wielkiego Postu obchodzono tam „dzień u matki”. Jako matkę należało rozumieć parafię, do której przynależeli wierni. Zwyczaj ten z czasem przekształcił się w znany obecnie Dzień Matki.

Drugiej genezy Dnia Matki można doszukiwać się w USA. U schyłku XIX wieku pojawiła się idea Dnia Matczynej Pracy, która w kolejnych latach przekształciła się w Dzień Matek dla Pokoju, a w 1914 roku Kongres uznał Dzień Matki za święto narodowe.

Święto mam w światowych kalendarzach zaczęło pojawiać się regularnie w drugiej połowie XX wieku.

d3bv7qq

Podziel się opinią

Share
d3bv7qq
d3bv7qq
Więcej tematów