Trwa ładowanie...
dbshvis
aukcja
13-04-2006 09:19

Dzieła sztuki z kosmosu

Meteoryt, który - jak się uważa -
pochodzi z pasa planetoid między orbitami Marsa a Jowisza,
sprzedano na aukcji "rzeźb z kosmosu" za 93 tysiące dolarów -
poinformował dom aukcyjny Bonhams.

dbshvis
dbshvis

Kawał żelaza z kosmosu, o wadze 159,75 kg, znaleziony w kraterze Campo del Cielo w Argentynie, był jednym z 10 meteorytów, które na aukcji w Nowym Jorku osiągnęły we wtorek najwyższe ceny.

Meteoryt znany jako "Valley of the Sky" (Dolina Nieba) kupił prywatny kolekcjoner w USA, który zamierza wystawiać swój nabytek w charakterze dzieła sztuki - powiedział p.o. dyrektor działu historii naturalnej domu akcyjnego Bonhams, Thomas Lindgren.

To jest dzieło sztuki, choć nie człowieka, tylko przestrzeni kosmicznej - zapewnił Lindgren. Dodał, że spodziewano się, że meteoryt osiągnie cenę 40-50 tys. dolarów.

Wysoko wylicytowane ceny odzwierciedlają gwałtownie rosnące zainteresowanie meteorytami nie dla ich wartości naukowej, ale dla ich urody. Lindgren poinformował, że do licytacji stanęli głównie prywatni kolekcjonerzy dzieł sztuki i projektanci wnętrz. Na wtorkową aukcję trafiły meteoryty z Macovich Collection, uważanej na zbiór najpiękniejszych meteorytów na świecie. Większość okazów sprzedano powyżej ich szacunkowej ceny. Dwugramowy kawałeczek Księżyca sprzedano za 4,25 tys. dolarów, a nietypowo uformowany kawałek afrykańskiej skały z dziurą poszedł za 42 tys. dolarów - kwotę niemal dwukrotnie wyższą od szacunkowej. Jednym z najwyżej licytowanych meteorytów był okaz z połyskującymi formacjami naturalnych kryształów, który sprzedano za 11,95 tys. dolarów - grubo powyżej szacowanej ceny 3,2 tys. dolarów. Na aukcję trafiła też płytka z meteorytu Willamette, uznawanego za "klejnot w koronie meteorytów" - największy wśród znalezionych w Ameryce Północnej. Plasterek Willamette sprzedano za 12 tys. dolarów.
Meteoryt ten, ważący 15,5 tony, spadł na Ziemię w epoce lodowcowej, a odkryto go w Oregonie w 1902 roku. Willamette kupiła w 1905 roku za 26 tys. dolarów donatorka, która ofiarowała go Amerykańskiemu Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku.

dbshvis
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dbshvis
Więcej tematów