Dzieje się w środę. Święto podziemnej armii. Przejdzie defilada
Dzieje się w środę. Zobacz, co przyniosą nadchodzące godziny w kraju i na świecie
W Warszawie w środę trwają społeczne ogólnopolskie uroczystości 81-lecia Narodowych Sił Zbrojnych, organizowane przez Związek Żołnierzy. Plan obchodów rocznicy powstania NSZ i AK przewiduje popołudniową mszę w Katedrze Polowej Wojska Polskiego, defiladę żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego, uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
Organizatorzy uroczystości to Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych i Światowy Związek Armii Krajowej Okręg Wołyński. Uroczyste obchody 81. rocznicy powstania jednej z większych konspiracyjnych organizacji militarnych w Europie, walczącej z niemieckim i sowieckim okupantem oraz formacjami komunistycznymi, mają przypomnieć - jak rok wcześniej - o ideałach Polskiego Państwa Podziemnego. "Jest to szczególnie ważne dzisiaj, kiedy w Europie ponownie jest wojna, a krzewienie postaw patriotycznych w społeczeństwie wzmacnia nasze powszechne bezpieczeństwo" - zaznaczają organizatorzy.
Prezydent Andrzej Duda nadal przebywa w Stanach Zjednoczonych. W środę zaplanowana jest na forum Organizacji Narodów Zjednoczonych debata na temat bezpieczeństwa Ukrainy. Głowa polskiego państwa spotka się też z prezydentami Wietnamu i Andory.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Na trójstyku granic Polski, Litwy i Białorusi spotkają się w środę ministrowie obrony narodowej Polski i Litwy. Mariusz Błaszczak i Arvydas Anuauskas rozmawiać będą w "żołnierskich warunkach", w obozowisku wojskowym w Gruszkach w gminie Płaska, w powiecie augustowskim.
Po godzinie 17 obaj politycy wygłoszą oświadczenie. Dotyczyć ono będzie polsko-litewskiej współpracy w dziedzinie obrony granic przed atakami hybrydowymi i innymi zagrożeniami ze strony Rosji.
Dzieje się w środę. Święto podziemnej armii. Przejdzie defilada
Entuzjastów sztuki czeka w środę ciekawa wiadomość. Na 20 września minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński zapowiedział ujawnienie i prezentację dwóch utraconych w wyniku II wojny światowej dzieł, odzyskanych dzięki "działaniom restytucyjnym resortu kultury".
Cenne znaleziska, których tajemnicę poznać będzie można dopiero na prezentacji w siedzibie Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego przy Krakowskim Przedmieściu, zostaną przekazane w dwa miejsce. Jedno dzieło trafi do zbiorów Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, drugie do Muzeum Śląskiego w Katowicach.
Dzieje się w środę. Prognoza pogody
Wyższe temperatury wracają do Polski. Po wtorkowym przejściowym jesiennym załamaniu pogody, środa znów jest pogodna. Ciepłe masy powietrza z południa sprawiły, że wzrost temperatury będzie trwały. Do środowego wieczora promienie słoneczne powinny cieszyć mieszkańców niemal całej Polski.
Na zachodzie i południowym zachodzie termometry po południu powyżej 25 stopni centrum i na wschodzie kraju mniej o zaledwie kilka stopni. Najchłodniej, około 20 st. na północy Polski.