Działo się w poniedziałek w nocy. USA zaprzeczają słowom z Iranu
Wydarzyło się, gdy spałeś. Oto, co odnotowały światowe agencje w nocy z niedzieli na poniedziałek.
Iran ostrzegł przed atakiem na Izrael?
oprac. PJM
- Iran twierdzi, że ostrzegł przed atakiem na Izrael. USA odpowiadają, że to nieprawda. Irański minister spraw zagranicznych Hossein Amirabdollahian powiedział w niedzielę, że 72 godziny przed atakiem na Izrael Iran powiadomił sąsiadów i sojusznika Tel Awiwu - Stany Zjednoczone - podaje Agencja Reutera. Tę wersję wydarzeń potwierdzili tureccy, jordańscy i iraccy urzędnicy. Słowom Amirabdollahiana zaprzeczył jeden z wysokich rangą urzędników administracji prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena. Oficjel przekazał, że Waszyngton kontaktował się z Teheranem przez szwajcarskich pośredników, ale nie otrzymał powiadomienia z 72-godzinnym wyprzedzeniem. - To absolutna nieprawda. Nie przekazali powiadomienia ani nie dali sygnału: "to będą cele, więc ewakuujcie ich" - powiedział urzędnik, dodając że wiadomość od Iranu przyszła już podczas ataku. Teheran wystrzelił w sobotę setki dronów i pocisków rakietowych w odwecie za izraelski atak na irańską ambasadę w Syrii. Jedna osoba została poważnie ranna.
- Silne trzęsienie ziemi nawiedziło Papuę Nową Gwineę. Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,5 uderzyło w poniedziałek rano czasu lokalnego. Na razie nie ma doniesień o ofiarach i stratach materialnych. Nie wydano również ostrzeżenia przed falami tsunami. Według amerykańskiej Służby Geologicznej (USGS) epicentrum wstrząsów znajdowało się 110 km na południowy wschód od miasta Kimbe, stolicy prowincji West New Britain, na głębokości ok. 68 km. Papua Nowa Gwinea stanowi fragment tzw. ognistego kręgu otaczającego Ocean Spokojny, w którym występuje większość trzęsień ziemi i wybuchów wulkanów na świecie.
- Argentyna zmaga się z największą w historii epidemią dengi. Czeka na pomoc z Polski. Od połowy ubiegłego roku w Argentynie potwierdzono ponad 250 tys. przypadków zachorowań i niemal 200 zgonów. Sytuację pogarsza brak środków odstraszających komary, czyli preparatów kluczowych w profilaktyce tej choroby. Argentyński rząd podjął decyzję o czasowym zmniejszeniu procedur biurokratycznych związanych z importem tych preparatów. Lokalne media z nadzieją informują o oczekiwanej dostawie środków z Polski. Według zapowiedzi w przyszłym tygodniu na półki argentyńskich sklepów ma trafić ponad 120 tys. sztuk - podał dziennik "El Cronista". Dziennik "Clarin" poinformował w niedzielę, że partia środków na komary z Polski miała przybyć do Argentyny w piątek, ale transport się opóźnił. Według źródeł w służbach celnych towar z Polski spodziewany jest teraz w trzech partiach, które mają przybywać od niedzieli do wtorku.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Zaskakujące informacje. "Połowa irańskich rakiet była uszkodzona". Podczas nocnego ataku Iran wystrzelił w kierunku Izraela ponad 300 dronów i rakiet. Według amerykańskich urzędników, blisko połowa rakiet była uszkodzona. W rozmowie z dziennikiem "The Wall Street Journal" amerykańscy urzędnicy wyjawili, że Iran wystrzelił łącznie od 115 do 130 rakiet balistycznych. Pytani o szczegóły, przyznali, że "udało się przechwycić tylko połowę z nich". Co stało się z resztą? Nie doleciała do celu. Z ich wyjaśnień wynika, że blisko 50 proc. rakiet wystrzelonych przez Iran albo eksplodowała przy starcie, albo uległa awarii podczas lotu. - To tyle, jeśli chodzi o potencjał Iranu w zakresie rakiet balistycznych - stwierdził jeden z urzędników, z którymi rozmawiał "The Wall Street Journal".
- Nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa. W niedzielę wieczorem, na wniosek Izraela, zebrała się na nadzwyczajnym posiedzeniu Rada Bezpieczeństwa ONZ. Większość jej członków wezwała strony konfliktu na Bliskim Wschodzie do powściągliwości, tak aby uniknąć dalszej eskalacji w regionie. António Guterres, sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych, w swoim wystąpieniu podkreślił, że mieszkańcy Bliskiego Wschodu stoją w obliczu realnego zagrożenia wyniszczającym konfliktem na pełną skalę. W związku z tym wezwał wszystkie strony do zachowania "maksymalnej powściągliwości" w regionie. - Konieczne jest unikanie wszelkich działań, które mogłyby doprowadzić do poważnych konfrontacji militarnych na wielu frontach - zaznaczył Guterres.
Źródło: Agencja Reutera, PAP, WP Wiadomości