Działo się w nocy. Rozejm w Strefie Gazy. Izrael uwolnił zakładników
Wydarzyło się, gdy spałeś. Oto, co odnotowały światowe agencje w nocy z niedzieli na poniedziałek.
- W ramach rozejmu w Strefie Gazy, Izrael zwolnił z więzień 90 Palestyńczyków, w tym 69 kobiet i dziewcząt oraz ośmiu niepełnoletnich chłopców. Zwolnienie to jest częścią pierwszej fazy zawieszenia broni, które rozpoczęło się w niedzielę przed południem. Portal "Times of Israel" informuje, że w ramach rozejmu planowane jest uwolnienie prawie 2 tys. Palestyńczyków. Wcześniej Hamas uwolnił trzy zakładniczki, które były przetrzymywane od 7 października 2023 roku. Romi Gonen, Emily Damari i Doron Steinbrecher zostały przewiezione do Izraela, gdzie spotkały się z rodzinami. Jak poinformował personel szpitala, ich stan jest stabilny. Wojna między Izraelem a Hamasem rozpoczęła się po ataku tej organizacji na Izrael 7 października 2023 roku. W wyniku działań wojennych zginęło ponad 1,2 tys. osób, a 251 zostało uprowadzonych do Strefy Gazy. Izrael odpowiedział operacją wojskową, która spowodowała śmierć ponad 46 tys. cywilów w Strefie Gazy, według władz palestyńskich. Kryzys humanitarny w regionie trwa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Potężna eksplozja w Gazie. Izrael zadał cios po ogłoszeniu zawieszenia broni
- Podczas przedinauguracyjnego wiecu w Waszyngtonie Donald Trump zapowiedział zakończenie inwazji na granice USA. Prezydent elekt obiecał, że wszyscy nielegalni imigranci zostaną deportowani. Trump podkreślił, że jego działania mają na celu przywrócenie porządku i bezpieczeństwa w kraju. - Kiedy słońce zajdzie jutro wieczorem, inwazja naszych granic dobiegnie końca i wszyscy nielegalnie przekraczający granice, w tej formie czy innej, będą w drodze do domu - zapowiedział Trump podczas wystąpienia w hali sportowej Capital One Arena.
- W odpowiedzi na słowa Trumpa prezydent Meksyku Claudia Sheinbaum zadeklarowała, że jej rząd będzie bronić Meksykanów mieszkających w Stanach Zjednoczonych. Deklaracja ta padła dzień przed objęciem urzędu przez nowego prezydenta USA, który zapowiedział masowe deportacje migrantów. Sheinbaum podkreśliła, że konsulaty Meksyku w USA zostały wzmocnione większą liczbą prawników, aby wspierać obywateli Meksyku. "W tym nowym okresie, który rozpoczyna się jutro, z prezydentem Trumpem, po pierwsze będziemy bronić Meksykanek i Meksykanów przebywających tam (w USA)" – oświadczyła Sheinbaum, cytowana przez Polską Agencję Prasową. W USA mieszka ponad 30 mln Meksykanów, którzy znacząco przyczyniają się do rozwoju gospodarki tego kraju. W 2024 roku przekazali oni do Meksyku 65 mld dolarów, co stanowiło 20 proc. ich dochodów. Reszta, czyli 80 proc., pozostała w USA.
- Portugalska armia monitoruje rosyjski statek podejrzewany o misję szpiegowską w rejonie podwodnych kabli telekomunikacyjnych. Portugalskie siły zbrojne podjęły działania w związku z pojawieniem się rosyjskiego statku na wodach pod ich jurysdykcją. Wysłano samolot rozpoznawczy, aby obserwować jednostkę, którą specjaliści ds. militarnych w Lizbonie określili jako okręt szpiegowski.
- Rosyjskie miasto Kazań znów zostało zaatakowane przez ukraińskie drony. Na ten moment wiadomo jedynie o pożarze na terenie uczelni lotniczej i fabryk lotniczych. W związku z atakiem port lotniczy w Kazaniu został tymczasowo zamknięty.