Działo się w nocy. W Kosowie wybuchnie epidemia?
Wydarzyło się, gdy spałeś. Oto, co odnotowały światowe agencje w nocy z poniedziałku na wtorek
- Salwador zgodził się na przyjęcie najgroźniejszych przestępców z amerykańskich zakładów karnych i przyjmowanie osób deportowanych, wszystkich narodowości. Jest to bezprecedensowe porozumienie z administracją Trumpa, które zaniepokoiło krytyków i grupy działające na rzecz praw człowieka. "Jesteśmy gotowi przyjąć do naszego mega-więzienia (CECOT) tylko skazanych przestępców (w tym skazanych obywateli USA) w zamian za opłatę" - potwierdził prezydent Salwadoru Nayibem Bukele.
- Burmistrz stolicy Kosowa, Prisztiny, ogłosił w poniedziałek stan wyjątkowy w związku z niewywożeniem z miasta śmieci. Służby komunalne ostrzegły, że "sytuacja stwarza poważne ryzyko rozprzestrzenienia się epidemii" - przekazały kosowskie media. Perparim Rama, burmistrz Prisztiny, ogłosił podczas konferencji prasowej, że regionalne przedsiębiorstwo publiczne, które jest obecnie jedyną firmą zajmującą się odbiorem odpadów w stolicy, nie wykazało się skutecznością w swoim działaniu. Polityk poinformował, że miasto zatrudniło już prywatne firmy, które mają zająć się wywozem nagromadzonych na ulicach śmieci - podał dziennik "Koha Ditore".
- Tłum demonstrantów zablokował w poniedziałek centrum Podgoricy, domagając się dymisji urzędników odpowiedzialnych w rządzie za sektor bezpieczeństwa. Zorganizowany przez studentów protest jest kolejnym wywołanym strzelaniną na południu Czarnogóry, w której na początku stycznia zginęło 13 osób. Demonstranci żądają dymisji szefa MSW Danila Szaranovicia oraz wicepremiera odpowiedzialnego za sprawy bezpieczeństwa i obrony Aleksy Beczicia. Polityków obarczają odpowiedzialnością za niepowodzenia policji podczas jej reakcji na strzelaninę w Cetyni. Podobny protest zorganizowano w niedzielę:
- Prezydent USA Donald Trump i premier Kanady Justin Trudeau ogłosili w poniedziałek, że zapowiadane 25-proc. cła na towary z Kanady zostaną wstrzymane na 30 dni. Trudeau zobowiązał się do zwiększenia ochrony granicy i współpracy z USA przeciwko przemytowi fentanylu, powtarzając obietnice czynione już w grudniu. "Kanada zgodziła się zapewnić nam bezpieczeństwo północnej granicy i ostatecznie położyć kres śmiercionośnej pladze narkotyków takich jak fentanyl, które zalewają nasz kraj, zabijając setki tysięcy Amerykanów oraz niszcząc ich rodziny i społeczności w całym kraju" - ogłosił Trump we wpisie na portalu Truth Social.
- Były prezydent USA Joe Biden podpisał kontrakt z... agencją talentów w Los Angeles, co stanowi ważny krok w kształtowaniu jego kariery po zakończeniu prezydentury. Podpisanie kontraktu oznacza ponowne nawiązanie współpracy z agencją Creative Artists Agency (CAA), która reprezentowała go w latach 2017-2020. "Prezydent Biden jest jednym z najbardziej szanowanych i wpływowych głosów w Ameryce w sprawach krajowych i globalnych" - przekazał w oświadczeniu Richard Lovett, współprzewodniczący CAA.
Źródło: PAP/Reuters/BBC/Cna.al/WP