Działo się w nocy. Chiny reagują na szczyt NATO
Wydarzyło się, gdy spałeś. Oto, co odnotowały światowe agencje w nocy ze środy na czwartek.
- Część ustaleń przywódców NATO zgromadzonych na szczycie w Waszyngtonie dotyczyła roli Chin. Ich znaczeniu w kształtowaniu porządku międzynarodowego i tworzeniu się napięć. Rzecznik Ambasady Chin w Stanach Zjednoczonych Liu Pengyu stwierdził, że sojusz musi natychmiast zaprzestać wygłaszania bezpodstawnych oskarżeń i prowokacyjnych wypowiedzi. - NATO porzucić przestarzałe myślenie o sumie zerowej z czasów zimnej wojny, błędną obsesję na punkcie potęgi militarnej i próby osiągnięcia absolutnego bezpieczeństwa oraz niebezpieczne działania, które pogrążają Europę i region Azji i Pacyfiku w chaosie. Przywódcy NATO muszą zrobić coś dobrego dla bezpieczeństwa i stabilności Europy i całego świata - stwierdził.
- Upały, z jakimi zmaga się obecnie Japonia, spowodowały tylko w pierwszym tygodniu lipca śmierć 19 osób. W tym czasie z powodu problemów zdrowotnych, w tym udaru cieplnego lub wycieńczenia wysoką temperaturą, do szpitali trafiło 9105 osób, z czego 3248 wymagało hospitalizacji, wśród nich 210 jest w stanie ciężkim, a 19 osób zmarło - poinformowały państwowe służby. Prawie 60 proc. pacjentów to osoby powyżej 65. roku życia, ale władze apelują do wszystkich mieszkańców o szukanie schronienia przed blisko 40-stopniowymi upałami w klimatyzowanych miejscach publicznych.
- Kanadyjski rząd zamówi nowe okręty podwodne, o konwencjonalnym napędzie, zdolnych do pływania pod lodem, zamówienie będzie dotyczyć do 12 okrętów – poinformował w środę kanadyjski minister obrony Bill Blair. - Jako kraj z najdłuższą na świecie linią brzegową, Kanada potrzebuje nowej floty okrętów podwodnych (…) Ta nowa flota pozwoli Kanadzie na obronę swojej suwerenności w zmieniającym się świecie i przyczyni się do bezpieczeństwa partnerów w NATO - ocenił Blair. W komunikacie nie podano planowanej wartości zamówienia, założeniem jest, by kanadyjska marynarka była w stanie "wykrywać i powstrzymywać zagrożenia z morza, kontrolować podejścia morskie, zaprojektować siły i możliwości uderzeniowe dalej od wybrzeży, oraz zaprojektować trwałe możliwości odstraszania na wszystkich trzech liniach brzegowych".