Działo się w czwartek w nocy. Odwetowy atak na Iran. Zginęły kobiety i dzieci
Wydarzyło się, gdy spałeś. Oto, co odnotowały światowe agencje w nocy ze środy na czwartek.
18.01.2024 08:15
Podczas pakistańskich nalotów na Iran zginęło co najmniej siedem osób, trzy kobiety i czworo dzieci - donosi Associated Press. Liczbę ofiar podał w wywiadzie dla irańskiej telewizji gubernator prowincji Sistan i Beludżystan, Ali Reza Marhamati. Urzędnik nie ujawnił jednak szczegółów. Pakistan zaatakował terytorium Iranu w czwartek rano. Islamabad poinformował, że siły powietrzne przeprowadziły ataki odwetowe na rebeliantów w Iranie. Napięcie pomiędzy uzbrojonym w broń nuklearną Pakistanem a Iranem wzrosło we wtorek wieczorem, kiedy Teheran przeprowadził naloty na pakistańską ziemię. W południowo-zachodniej prowincji Beludżystan zginęło wówczas dwoje dzieci.
Stany Zjednoczone wpisały Huti na listę terrorystów, a rebelianci zaatakowali kolejny statek - podaje agencja Reutera. Stany Zjednoczone w środę przywróciły Huti na listę grup terrorystycznych. Tymczasem, jemeńscy rebelianci zaatakowali kolejny statek obsługiwany przez USA w regionie Morza Czerwonego. Rakiety miały trafić w amerykański masowiec Genco Picardy. Wojsko Stanów Zjednoczonych poinformowało w środę, że przeprowadzono ataki na 14 pocisków rakietowych Huti znajdujących się na terenie Jemenu. "Te pociski na szynach startowych mogły zostać wystrzelone w dowolnym momencie, co skłoniło siły USA do skorzystania z ich nieodłącznego prawa i obowiązku do obrony" - oświadczyło Centralne Dowództwo na portalu X (dawniej Twitter).
Tajwan wykrył 18 samolotów chińskich sił powietrznych operujących wokół wyspy - donosi agencja Reutera. Ministerstwo Obrony Tajwanu powiadomiło w środę, że chińskie siły powietrzne przeprowadzają "wspólne patrole gotowości bojowej" z chińskimi okrętami wojennymi. To pierwsza tak duża aktywność wojskowa zarejestrowana po wyborach na Tajwanie. Jedenaście samolotów miało przekroczyć linię środkową Cieśniny Tajwańskiej lub obszary w jej pobliżu. Linia środkowa cieśniny służyła kiedyś jako nieoficjalna bariera między Chinami a Tajwanem - podaje Reuter. Pekin nie uznaje istnienia tej "granicy", w związku z czym chińskie samoloty regularnie ją przekraczają. "Bezpieczeństwo i dobrobyt regionu Cieśniny Tajwańskiej są ściśle związane z globalnym rozwojem i stabilnością(...). Wojsko będzie nadal wzmacniać swoje zdolności samoobrony zgodnie z zagrożeniami ze strony wroga i potrzebami oraz reagować na zagrożenia regionalne" - oświadczyło Ministerstwo Obrony Tajwanu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Nie żyje prokurator, który prowadził śledztwo w sprawie ataku na studio telewizyjne w Ekwadorze - informuje Associated Press. Prokurator César Suárez został zastrzelony w środę w najniebezpieczniejszym mieście Ekwadoru, Guayaquil. Mężczyznę zabito podczas podróży samochodem - przekazała prokurator generalna Diana Salazar. "Zorganizowane grupy przestępcze, przestępcy, terroryści nie powstrzymają naszego zaangażowania na rzecz społeczeństwa" - powiedziała Salaraz w filmie opublikowanym na portalu X (dawniej Twitter). W związku z atakiem na ekwadorską stację TC aresztowano trzynastu podejrzanych. Fala przemocy rozpoczęła się w Ekwadorze po wydaniu przez prezydenta Daniela Naboę dekretu uznającego tamtejsze gangi za organizacje terrorystyczne.
Zobacz także
Japonia odlicza czas do lądowania "księżycowego snajpera" - podaje Reuter. Japonia zamierza stać się piątym krajem, który umieści statek kosmiczny na Księżycu podczas próby precyzyjnego lądowania, która zostanie podjęta w piątek. Sonda Japońskiej Agencji Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej (JAXA), która jest nazywana "księżycowym snajperem", spróbuje wylądować w odległości 100 metrów od celu. Według japońskiej agencji to bezprecedensowe wydarzenie, które może przybliżyć ludzi do możliwości skolonizowania Księżyca.
Źródło: Reuters, AP