Trwa ładowanie...
drbtc1l

Działa dowództwo słowacko-czesko-polskiej brygady

W Topolczanach na Słowacji zainaugurował w czwartek działalność sztab wielonarodowej brygady słowacko-czesko-polskiej.
Share
drbtc1l

Sztab osiągnie pełną gotowość do misji pokojowych NATO i Unii Europejskiej w przyszłym roku, a w 2005 r. powinna być gotowa cała brygada, do której Polska wydzieliła 6. Batalion Desantowo- Szturmowy z Gliwic.

Inicjatywę utworzenia brygady Polska wysunęła w 2001 r. We wrześniu ubiegłego roku ministrowie obrony podpisali porozumienie o utworzeniu brygady, do której każde z państw wydzieli po jednym batalionie.

Wg ministra obrony Jerzego Szmajdzińskiego, który wziął udział w inauguracji, krótki czas jaki minął od decyzji o utworzeniu brygady do uruchomienia dowództwa i sztabu świadczy, że słowacka armia jest gotowa do współdziałania z NATO.

drbtc1l

Tworzyliśmy tę brygadę w przekonaniu, że będzie zwiększała nasze bezpieczeństwo. Polska i Czechy są od trzech lat członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego. Jesteśmy gotowi podzielić się doświadczeniami - oświadczył Szmajdziński.

Minister przypomniał, że Polska ma wspólne jednostki z Danią i Niemcami, Ukrainą i Litwą. Dlatego z ogromną przyjemnością oddajemy do współpracy słowacko-czesko-polskiej kolejny batalion - powiedział.

Jednostka będzie działała według standardów NATO, a językiem służbowym będzie angielski.

Stanowiska w dowództwie i sztabie są kadencyjne. Pierwszym dowódcą jest Słowak, jego zastępcą Polak, a szefem sztabu jest oficer czeski. (iza)

drbtc1l

Podziel się opinią

Share
drbtc1l
drbtc1l
Więcej tematów