Dyskusja o ABM na forum NATO
Minister obrony USA Donald Rumsfeld poinformował w czwartek wieczorem, że przeprowadzi dyskusję na temat wycofania się USA z traktatu ABM i redukcji głowic nuklearnych podczas kwartalnego spotkania NATO w Brukseli 18 i 19 stycznia.
Dyskusja dotyczyć będzie idei, która mogłaby zastąpić traktat ABM - powiedział Rumsfeld po ogłoszeniu przez prezydenta Busha, że Stany Zjednoczone wycofają się z traktatu z 1972 r.
Formalnie, wycofanie wchodzi w życie sześć miesięcy od daty jego ogłoszenia. Po doktrynie "wzajemnego zniszczenia" należy przejść do "współpracy wzajemnej" - powiedział Rumsfeld i dodał, że Stany Zjednoczone przez rok usiłowały na próżno porozumieć się z Rosją w tej sprawie.
Budowa systemu obrony przeciwrakietowej, która będzie możliwa po wyjściu z traktatu ABM, warta jest podjęcia, nawet jeśli nie można zagwarantować, że system ten będzie chronił w 100% terytorium USA - stwierdził minister.
W historii ludzkości nic nie jest doskonałe, ale nie jest to powód, by siedzieć z założonymi rękami. Jeśli ma się na przykład system broni precyzyjny w 85%, jak nasze "inteligentne bronie", to go zastosujemy. Bronie te nie są takie złe, a ponadto są doskonalone z każdym rokiem - mówił Rumsfeld.
Dla zbudowania obrony przeciwrakietowej USA potrzebują doświadczeń i czekały z ich zdobyciem cały rok. Poczekamy jeszcze sześć miesięcy, zanim przeprowadzimy pewne próby - powiedział minister.
Pentagon zrezygnował na jesieni z części prób, które mogłyby stanowić pogwałcenie traktatu ABM. Administracja chce przeprowadzić próby technologii antyrakietowych w powietrzu, na morzu, a nawet w przestrzeni kosmicznej.
Traktat obowiązywał od trzydziestu lat i w tym czasie trwał wyścig zbrojeń. W okresie kontroli zbrojeń, liczba broni rosła. Teraz, natomiast, bez kontroli zmniejsza się ona o tysiące jednostek - powiedział Rumsfeld. (jd)