Trwa ładowanie...

Dyrektor Muzeum Auschwitz chce iść do więzienia za 13-latka z Nigerii. Chłopiec został skazany za bluźnierstwo

Piotr Cywiński, dyrektor Muzeum Auschwitz, zaapelował do prezydenta Nigerii o ułaskawienie 13-letniego chłopca. Nastolatek został skazany na 10 lat za bluźnierstwo przeciwko Allahowi.

Dyrektor Muzeum Auschwitz chce iść do więzienia za 13-latka z NigeriiDyrektor Muzeum Auschwitz chce iść do więzienia za 13-latka z NigeriiŹródło: East News, fot: Marek Lasyk, REPORTER
d35sg1y
d35sg1y

13-letni Omar Farouq pokłócił się z kolegą. Podczas sprzeczki miał używać wulgarnego języka i bluźnić przeciwko Allahowi. Został za to skazany na 10 lat więzienia.

Sprawę nagłośnił prawnik Kola Alapinni, który wraz z innymi prawnikami pracował nad sprawą Yahaya Shariff-Aminu - muzyka skazanego na karę śmierci za bluźnierstwo.

- Byli sądzeni tego samego dnia, przez tego samego sędziego, obydwaj za bluźnierstwo - przekazał prawnik.

W połowie września stanowisko w tej sprawie zajął UNICEF. "Skazanie 13-letniego dziecka, na 10 lat więzienia z dorosłymi mężczyznami jest złe. Podważa to wszystkie podstawowe zasady praw dziecka, pod którymi podpisywała się Nigeria, a tym samym w stanie Kano" - przekazał Peter Hawkins, przedstawiciel UNICEF w Nigerii.

d35sg1y

Dyrektor Muzeum Auschwitz gotów pójść do więzienia

W obronie 13-latka wystąpił również dyrektor Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau Piotr Cywiński. Napisał on list do prezydenta Nigerii, Muhammadu Buhari, z prośbą o ułaskawienia nastolatka.

Cywiński podkreśla w liście, że jako dyrektor placówki upamiętniającej ofiary obozów koncentracyjnych, w których mordowano także dzieci, nie może pozostać obojętnym.

"Niezależnie od tego, co powiedział, ze względu na swój wiek chłopiec nie może być traktowany jako w pełni świadomy i odpowiedzialny za swoje czyny" - pisze Cywiński. "Nie można narazić go na utratę większości jego młodości, pozbawienie życiowych szans, oraz stygmatyzację psychiczną, emocjonalną i edukacyjną, która odbije się na całym jego życiu" - dodał.

Cywiński zadeklarował, że jeśli jednak okaże się, że wypowiedziane przez 13-latka słowa wymagają kary 120 miesięcy więzienia, to on znajdzie 120 ochotników, którzy tę karę za chłopca odbędą. Zadeklarował, że będzie jednym z tych, którzy dobrowolnie spędzą miesiąc w więzieniu za 13-latka.

d35sg1y

O liście dyrektora Muzeum Auschwitz zrobiło się już głośno na świecie. Pisze o nim m.in. agencja Reuters.

Dziennikarze Reutersa dotarli do rzeczników prezydenta Nigerii. Niestety, odmówili ono komentarza w sprawie listu Piotra Cywińskiego.

Baba Jibo Ibrahim, rzecznik stanowego resortu sprawiedliwości w Kano stwierdził, że listu Cywińskiego nie widział. Dodał jednak, że prezydent ma prawo ułaskawić chłopca.

d35sg1y

Źródło: wyborcza.pl, reuters.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d35sg1y
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35sg1y
Więcej tematów