Dymisja premiera Włoch przyjęta. Prezydent rozwiązał parlament
Mario Draghi ustąpił ze stanowiska premier Włoch. Jego dymisję przyjął prezydent Włoch Sergio Matterella, który podpisał dekret o rozwiązaniu parlamentu. Przedterminowe wybory we Włoszech najprawdopodobniej odbędą się 25 września.
Rano premier Mario Draghi złożył nieodwołalną dymisję na ręce prezydenta. Dzień wcześniej doszło do bezprecedensowego wydarzenia w Senacie, gdzie trzy duże ugrupowania koalicyjne - Ruch Pięciu Gwiazd, Forza Italia i Liga nie wzięły udziału w głosowaniu nad wotum zaufania dla rządu jedności narodowej, powołanego 17 miesięcy temu.
Trwa ładowanie wpisu: twitter
Zgodnie z kalendarzem wybory parlamentarne miały odbyć się w pierwszej połowie przyszłego roku.
Data wyborów zostanie ogłoszona jeszcze w czwartek. Wiadomo już, że kampania wyborcza będzie wyjątkowa: krótka i prowadzona w środku lata.
Kryzys parlamentarny we Włoszech
Do wczoraj uważano, że są szanse na uratowanie rządu Draghiego, również już bez Ruchu Pięciu Gwiazd. Sytuacja zmieniła się raptownie, gdy dwa ugrupowania centroprawicy w koalicji - Forza Italia i Liga - postanowiły, tak jak krytykowany przez nie Ruch, że nie wezmą udziału w głosowaniu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Obajtek stoi za dymisją Naimskiego? Zgorzelski wskazuje powód
W ciągu siedmiu dni, jakie upłynęły od zapowiedzi dymisji premiera, politycy koalicji prowadzili do ostatniej chwili, także z prezydentem, rozmowy na temat rozwiązania kryzysu; większość z nich skoncentrowana była na szansach utrzymania rządu jedności narodowej w momencie poważnych wyzwań wewnętrznych i zewnętrznych: wojny na Ukrainie, kryzysu energetycznego, inflacji, pandemii COVID-19.
Pod apelem do premiera Draghiego o wycofanie dymisji podpisało się prawie 2 tys. burmistrzów.
Źródło: repubblica.it, PAP, Wiadomości WP
Czytaj też: