PolskaDwudniowa kwesta na zabytkowym cmentarzu w Łomży

Dwudniowa kwesta na zabytkowym cmentarzu w Łomży

Około 100 osób w niedzielę i poniedziałek zbierać będzie pieniądze w 21. kweście na rzecz ratowania zabytków cmentarnych na zabytkowym cmentarzu w Łomży (woj. podlaskie).

31.10.2010 | aktual.: 31.10.2010 14:52

Pieniądze będą w całości przeznaczone na odnowę zabytkowych nagrobków na tym jednym z najstarszych i najpiękniejszych cmentarzy w Podlaskiem. Jego początki sięgają 1801 roku.

Kwestę organizuje Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Jak powiedział prezes tego towarzystwa Józef Babiel, kwestują działacze te organizacji, dziennikarze, harcerze, samorządowcy, działacze Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego.

- Kwesty na rzecz łomżyńskiej nekropolii są organizowane od 1984 roku, tylko kilka razy od tamtego czasu nie odbyły się - przypomina Babiel. Pieniądze zbierane podczas tych zbiórek są ważnym źródłem finansowania prac konserwatorskich na łomżyńskiej nekropolii. Efekty tegorocznej kwesty poznamy w poniedziałek wieczorem.

W ostatniej kweście zebrano 35 tys. zł. Jak powiedział Babiel, za te pieniądze udało się odrestaurować dziewięć kamiennych nagrobków i trzy inne obiekty: metalowy nagrobek i ogrodzenie oraz krzyż. W pierwszej kolejności odnawiane są te nagrobki, które mają największą wartość historyczną i są najbardziej zagrożone zniszczeniem.

Rok wcześniej odnowiono kilkanaście różnych obiektów: nagrobków oraz ozdobnych żeliwnych elementów grobów, np. krzyży czy ogrodzeń z końca XIX i początku XX wieku.

Dotychczas dzięki kwestom odnowiono w Łomży ponad 150 nagrobków, a potrzeby renowacyjne wciąż są duże. Na łomżyńskim cmentarzu jest około 500 zabytkowych nagrobków, z czego ponad 60 jest wpisanych do rejestru zabytków.

Dzisiejszy zespół cmentarny w Łomży obejmuje teren cmentarza rzymsko-katolickiego oraz byłych cmentarzy prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego. Na łomżyńskim cmentarzu spoczywają m.in. autor "Flory Polskiej" sławny botanik Jakub Waga (zm. 1872), pisarz Feliks Bernatowicz (zm. 1836) czy pierwszy archeolog północno-wschodniej Polski Alfons Budzyński (zm. 1855).

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)