Trwa ładowanie...
d41eosq

Dwójka Polaków wróciła do kraju z wyprawy na pustynię Gobi

d41eosq
d41eosq

Do Krakowa wrócili w piątek dwaj studenci -Michał Thlon i Piotr Różalski, którzy jako pierwsi przemierzyli pieszo Pustynię Gobi. W ciągu 45 dni wędrówki pokonali 1000 km.
Z Polski podróżnicy wyruszyli 26 czerwca. Wędrówkę pieszą rozpoczęli od miejscowości Baan-Ovoo. Maszerowali, wyposażeni w specjalne wózki do przewożenia zbiorników z wodą i ekwipunku. Trasę wyprawy, zaplanowaną pierwotnie na 1200 km, musieli skrócić. We znaki dała na się temperatura i brak wody. Mieliśmy też kłopoty ze sprzętem - mówi Michał Thlon.
Po przejściu ok. 600 km zepsuł się jeden z wózków. Pod wpływem temperatury rozszerzały się wentyle w gumowych kółkach wózka, z których uchodziło powietrze.
Polakom dał się we znaki surowy klimat. W dzień temperatura wynosiła ponad 40 st. C, w nocy ok. 10 st. C. Piotr Różalski w czasie wyprawy doznał udaru słonecznego. Ponadto brakowało wody. Chociaż mieliśmy bardzo dokładne rosyjskie mapy okazało się, że cześć zaznaczonych na nich źródeł już nie istnieje - opowiada Thlon.
Michał Thlon i Piotr Różalski studiują na Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Uczelnia pomogła im w organizacji tegorocznej wyprawy, do której przygotowywali się przez rok. Krakowscy studenci mają już na swoim koncie pieszą wędrówkę wzdłuż wschodniego wybrzeża Jeziora Bajkał. W 1999 r. przeszli tam ok. 600 km. W przyszłym roku planują pokonanie piaszczystej pustyni Takla Makan w Chinach.(aka)

d41eosq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d41eosq
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj