Trwa ładowanie...
d2chqr2

Dwaj wojskowi skazani za aferę z kodami kreskowymi

Dwaj wojskowi oskarżeni o niedopełnienie obowiązków zostali skazani za udział w aferze z wojskowym systemem inwentaryzacji - poinformował szef wydziału przestępczości zorganizowanej Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Poznaniu ppłk Mikołaj Przybył.

d2chqr2
d2chqr2

- Za niedopełnienie obowiązków służbowych Wojskowy Sąd Okręgowy w Poznaniu skazał na rok więzienia w zawieszeniu na dwa lata ppłk. Jana B., natomiast mjr. Pawła D. na rok pracy społecznej na rzecz jednostki i potrącenie część jego pensji na cele społeczne - poinformował ppłk Przybył. Obaj skazani przyznali się do winy i skorzystali z możliwości dobrowolnego poddania się karze.

- Niedopełnienie obowiązków polegało na braku kontroli rzetelności dokumentów, naruszaniu procedury przetargowej i naruszaniu przepisów ustawy o finansach publicznych. Oskarżeni, jako osoby funkcyjne, dowódca jednostki oraz główny księgowy jednostki nie reagowali także na sygnały o wadliwości systemu kodów kreskowych i pomimo nieprawidłowego działania systemu podpisywali kolejne umowy na wdrażanie nowego systemu inwentaryzacji - powiedział prokurator Przybył.

Sprawa związana była z wprowadzonym w Wojsku Polskim systemem inwentaryzacji i ewidencji materiałowej za pomocą kodów kreskowych.

Według prokuratury system ten wprowadzono przy naruszeniu ustawy o zamówieniach publicznych i ustawy o finansach publicznych. W toku postępowania stwierdzono, że system w praktyce nigdy nie zadziałał, a jednostki wojskowe ponosiły koszty związane z dalszym wdrożeniem tego systemu i jego nieprawidłowym funkcjonowaniem. Ze wstępnych szacunków wynika, że Wojsko Polskie poniosło straty w wysokości 750 tys. zł.

W tej sprawie Wydział ds. Przestępczości Zorganizowanej Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Poznaniu kontynuuje postępowanie przygotowawcze. W chwili obecnej w sprawie jest pięciu podejrzanych wojskowych w stopniach od kapitana do generała brygady.

d2chqr2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2chqr2
Więcej tematów