PolitykaDwa weta. Czy na decyzję prezydenta wpłynęły protesty ws. zmian w sądownictwie?

Dwa weta. Czy na decyzję prezydenta wpłynęły protesty ws. zmian w sądownictwie?

"Łańcuch światła" - czy Polacy wiedzą, co to jest? Jak oceniają samą inicjatywę i jej wpływ na decyzję prezydenta Andrzeja Dudy, który zdecydował się zawetować ustawy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa? Obywatele zabrali głos.

Dwa weta. Czy na decyzję prezydenta wpłynęły protesty ws. zmian w sądownictwie?
Źródło zdjęć: © PAP
Anna Kozińska

02.08.2017 | aktual.: 28.03.2022 12:09

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Znaczna część Polaków uważa, że protesty przeciwko proponowanym przez rząd zmianom w sądownictwie miały wpływ na decyzję prezydenta - wynika z sondażu przeprowadzonego dla Gazeta.pl na panelu Ariadna. Ich odsetek wyniósł 39 proc. Odmiennego zdania było 18 proc. pytanych. Odpowiedź "trudno powiedzieć" wybrało z kolei 43 proc. ankietowanych.

Różnice zdań widać porównując odpowiedzi wyborców poszczególnych partii. Według 36 proc. zwolenników Prawa i Sprawiedliwości protesty wpłynęły na działania Dudy. Tego zdania jest też aż 69 proc. sympatyków Platformy Obywatelskiej i 59 proc. elektoratu Nowoczesnej.

53 proc. tych, którzy popierają Kukiz'15, nie ma zdania w sprawie.

Zobacz też: Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy ws. weta

"Łańcuch światła"

Okazuje się, że różnica między osobami, które chociażby słyszały o "łańcuchu światła" a tymi, które nie mają o nim pojęcia jest niewielka. 50,6 proc. pytanych zadeklarowała, że wie o protestach zorganizowanych z inicjatywy stowarzyszenia sędziów polskich Iustitia. Największy odsetek tej grupy to osoby w wieku od 25 do 54 lat.

Pozostałe 49,4 proc. badanych nie miało pojęcia o "łańcuchu światła", w tym 63 proc. młodych ludzi - w wieku od 18 do 24 lat - i prawie 57 proc. najstarszych - powyżej 55 lat.

Co więcej, o inicjatywie Iustitia wiedziało 63 proc. mieszkańców największych miast i 53 proc. mieszkających na wsi. Biorąc pod uwagę wykształcenie, wiedzę na ten temat miały głównie osoby z wyższym wykształceniem - 73 proc. Jednocześnie tylko 37 proc. osób z podstawowym wykształceniem słyszało o "łańcuchu światła".

Jak procenty rozkładają się z elektoratach? 76 proc. wyborców PO i i 74 proc. zwolenników Nowoczesnej kojarzyło akcję chociażby ze słyszenia. Wśród sympatyków PiS odsetek ten wyniósł 57 proc.

Respondenci zostali też zapytani o ocenę "łańcucha światła". 16 proc. ankietowanych wybrało odpowiedź "zdecydowanie pozytywnie". Na "raczej pozytywnie" wskazało 22,4 proc.

Inicjatywa nie podobała się zupełnie 11,2 proc. pytanych. 13,1 proc. oceniło ją "raczej negatywnie". Stanowiska w sprawie nie zajęło natomiast 37,3 proc.

Jaki stosunek do akcji mają wyborcy PiS? Jedynie 1,2 proc. tej grupy oceniło ją "zdecydowanie pozytywnie", a 17,9 proc. - "raczej pozytywnie". Inicjatywę skrytykowało zupełnie 21,7 proc. zwolenników PiS, a dla 24,1 proc. były to "raczej złe" działania.

Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI w dniach 28-31 lipca 2017 roku na losowo-kwotowej ogólnopolskiej próbie osób od 18 lat wzwyż (N=1059). Kwoty dobrana wg reprezentacji w populacji dla płci, wieku, wykształcenia i wielkości miejscowości zamieszkania.

Źródło: gazeta.pl

Andrzej Dudasondażweto
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także
Komentarze (6)