Dwa tygodnie od dymisji, minister Wieczorek "pracuje zdalnie". Trwa poszukiwanie następcy
Koalicja rządząca nie spieszy się ze zmianą na stanowisku ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Dariusz Wieczorek dwa tygodnie od ogłoszenia rezygnacji, wciąż pracuje - zdalnie. Dymisja to skutek publikacji dziennikarzy WP. Choć ostateczna decyzja w sprawie nowego ministra nauki nie zapadła, to największe szanse mają obecnie dwie osoby.
- Podjąłem decyzję o złożeniu rezygnacji z funkcji ministra nauki i szkolnictwa wyższego - przekazał 19 grudnia Dariusz Wieczorek po serii kontrowersji ujawnionych przez dziennikarzy Wirtualnej Polski. Od tego czasu minister podpisał co najmniej pięć zarządzeń. Jedno z nich – datowane na 31 grudnia - dotyczy likwidacji państwowej instytucji kultury – Centrum GovTech.
Ministerstwo nauki w odpowiedzi na pytania Wirtualnej Polski o to, czy minister nauki został odwołany lub kiedy planowane jest odwołanie, odesłało nas do Kancelarii Premiera. Po przesłaniu dodatkowych pytań resort przyznał tuż przed południem, że "minister nauki Dariusz Wieczorek pracuje dziś zdalnie". Rozmówcy WP z rządu przyznają, że formalnej zmiany "najprawdopodobniej można spodziewać się po długim weekendzie", albo "nawet w jeszcze kolejnym tygodniu, czyli po 12 stycznia".
Zmian w składzie rządu dokonuje prezydent na wniosek premiera. - To nic nadzwyczajnego, że minister wykonuje zadania do czasu wskazania następcy. Resort musi działać – mówi jeden z naszych rozmówców z rządu. – Trwają rozmowy o następcy, decyzji jeszcze nie ma – dodaje nasze drugie źródło. Kolejny rozmówca tłumaczy, że zmiana na stanowisku trwa "nieco dłużej" ze względu na okres świąteczno-noworoczny.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Poszukiwania nowego ministra nauki
W koalicyjnych rozmowach ruszyła giełda nazwisk w poszukiwaniu nowego ministra nauki. Jak informowaliśmy w WP duże szanse na zastąpienie Dariusza Wieczorka ma Marcin Kulasek, obecny wiceminister aktywów państwowych i sekretarz generalny Nowej Lewicy.
Druga na liście jest wiceszefowa Kancelarii Senatu Karolina Zioło-Pużuk. Według naszych źródeł to właśnie Kulasek i Zioło-Pużuk mają największe szanse, by trafić do rządu. Pod uwagę wciąż są jednak brani wiceminister rodziny Sebastian Gajewski oraz Dorota Olko, przewodnicząca sejmowej podkomisji stałej do spraw nauki i szkolnictwa wyższego.
Kontrowersje dotyczące Dariusza Wieczorka ujawniali w ostatnich tygodniach dziennikarze Wirtualnej Polski Patryk Słowik i Paweł Figurski. Do jednej z nich doszło na Uniwersytecie Szczecińskim, kiedy to szefowa związku zawodowego poinformowała ministra nauki o nieprawidłowościach, do których według niej dochodzi na uczelni, prosząc o zachowanie anonimowości. Mimo tego minister osobiście przekazał jej pisma rektorowi.
W WP informowaliśmy również o tym, że Wieczorek nie wpisał w oświadczeniu majątkowym dwuhektarowej działki oraz wartego kilkadziesiąt tysięcy złotych miejsca garażowego. Wcześniej ujawniliśmy też, że po tym, jak Wieczorek stanął na czele resortu nauki, Uniwersytet Szczeciński zmienił regulamin w taki sposób, aby żona ministra mogła zostać tam dyrektorką.
Patryk Michalski, dziennikarz Wirtualnej Polski