Duży wzrost cen po Wielkanocy? Resort finansów zabrał głos
Zerowa stawka VAT na podstawowe artykuły żywnościowe obowiązuje jeszcze przez pięć tygodni. Czy Polaków czeka wzrost cen po Wielkanocy? Jest odpowiedź resortu finansów.
22.02.2024 08:01
Od lutego 2022 r. w Polsce obowiązuje zerowa stawka VAT na podstawowe artykuły spożywcze, w tym m.in. chleb, mleko, jaja, mięso, masło, wędliny, owoce i warzywa.
Obecne przepisy mają jednak wygasnąć 31 marca. Oznacza to, że tuż po Wielkanocy ceny w sklepach mogą się zmienić. Co planuje resort finansów?
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- Obserwujemy i analizujemy stan gospodarki, w tym poziom inflacji, również w obszarze produktów żywnościowych. Od wyniku tych analiz będą uzależnione decyzje co do ewentualnych dalszych rozwiązań ochronnych dla konsumentów. Podjęcie decyzji o przedłużeniu stawki VAT w wysokości 0 proc. na podstawowe produkty żywnościowe powinno opierać się na szacunkach wpływu takiego rozwiązania na konsumentów, ale również kompleksowego wpływu na gospodarkę, w tym budżet państwa - przekazano w komunikacie cytowanym przez "Fakt".
Zobacz także
Dziennik zaznacza, że problem tkwi w tym, że "gdyby ulga miałaby zostać przedłużona w budżecie trzeba by znaleźć 9 mld zł" - czytamy.
Koniec zerowego VAT na żywność? Ekspert zabrał głos
Głos ws. zabrał ekonomista Marek Zuber. - Inflacja spada, rząd może uznać, że to dobry moment do tego, by wracać do poprzedniej 5 proc. stawki - powiedział.
- Rządzący mogą zwrócić się do Komisji Europejskiej o możliwość zastosowania stawki pośredniej i najpierw podnieść stawkę np. do 3 proc. do końca roku, a potem do 5 proc. Jedyne, co może powstrzymać rząd przed powrotem do wyższej stawki VAT to kwestie polityczne - dodał.
7 kwietnia w Polsce odbędą się wybory samorządowe. Druga tura bezpośrednich wyborów wójtów, burmistrzów, prezydentów miast zaplanowana jest na 21 kwietnia.
Czytaj także:
Zobacz także
Źródło: "Fakt"