Trwa ładowanie...

"Śmiała" deklaracja Kadyrowa. "To kwestia godzin" [RELACJA NA ŻYWO]

Piątek to 436. dzień rosyjskiej inwazji. Przywódca czeczeński Ramzan Kadyrov reaguje na słowa Jewgienija Prigożyna, który zagroził porzuceniem walk o Bachmut przez jego jednostki z grupy Wagnera z powodu problemów z dostawami broni. Kadyrow krytykuje rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu, że nie potrafi się dogadać z Prigożynem. Przypomina też, że kiedy jego czeczeńskie oddziały zdobywały ukraiński Mariupol, również było słabo z dostawami. Ale zadeklarował, że jego żołnierze mogą zastąpić wagnerowców pod Bachmutem. "Nasi wojownicy są gotowi do ataku i zajęcia miasta. To kwestia godzin" - stwierdził Kadyrow. Śledź relację na żywo Wirtualnej Polski.

Nasi wojownicy są gotowi do ataku i zajęcia miasta. To kwestia godzin - zapowiedział Ramzan Kadyrow w kontekście walk o BachmutNasi wojownicy są gotowi do ataku i zajęcia miasta. To kwestia godzin - zapowiedział Ramzan Kadyrow w kontekście walk o BachmutŹródło: East News, fot: AP
d3arnku
d3arnku
Trwa łączenie
21:33, 05.05.2023

Działania ambasadora USA w Budapeszcie Davida Pressmana są przejawem propagandy wojennej - oświadczył w piątek minister spraw zagranicznych i handlu Węgier Peter Szijjarto.

Jak podkreślił polityk, Waszyngton próbuje wepchnąć Węgry do obozu wojennego, ale „my należymy do globalnej większości, która chce pokoju”.

„Węgry powinny zająć się wojną na Ukrainie, a nie udawanymi problemami” – stwierdził w czwartek Pressman w związku z organizowaną w Budapeszcie konserwatywną konferencją CPAC. Dyplomata zauważył, że od początku wojny na Ukrainie Szijjarto był w Moskwie kilkakrotnie, podczas gdy ani razu nie spotkał się z szefem dyplomacji ukraińskiej Dmytro Kułebą.

20:56, 05.05.2023

Zakaz używania dronów został wprowadzony w ponad 40 regionach Rosji - podaje białoruski serwis Nexta.

20:50, 05.05.2023

Alarmy przeciwlotnicze w obwodzie sumskim i czernihowskim.

20:34, 05.05.2023

Ukraińcy wojskowi publikują na Twitterze film z bazy w Wielkiej Brytanii, w której szkolony jest ukraiński personel wojskowy. "Dziękujemy Wielkiej Brytanii i jej sojusznikom za pomoc w ochronie Ukrainy i obronie wartości demokracji" - piszą.

20:30, 05.05.2023

Dalsza pomoc Waszyngtonu to dla nas klucz do sukcesu w wojnie z rosyjską agresją; jesteśmy wam wdzięczni nie tylko za wsparcie militarne, ale również finansowe - oznajmił w piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który spotkał się w Kijowie z delegacją amerykańskich kongresmenów i ambasadorem USA przy OBWE Michaelem Carpenterem.

W skład delegacji ze Stanów Zjednoczonych weszło dwoje kongresmenów z Partii Republikańskiej - przewodniczący parlamentarnej Komisji Helsińskiej Joe Wilson oraz Victoria Spartz, a także deputowany z Partii Demokratycznej Steve Cohen - powiadomiła agencja Interfax-Ukraina.

Prezydent Zełenski podkreślił, że dla władz w Kijowie istotne znaczenie ma fakt, że Ukrainę wspierają przedstawiciele obydwu najważniejszych amerykańskich ugrupowań.

20:11, 05.05.2023

Brytyjska armia przeszkoliła już niemal 15 tys. naszych żołnierzy - poinformował w piątek premier Ukrainy Denys Szmyhal, który przebywa z wizytą w Wielkiej Brytanii. Podkreślił on, że władze w Kijowie konsultują z Londynem działania na froncie wojny z Rosją, w tym dotyczące zapowiadanej ukraińskiej kontrofensywy.

20:10, 05.05.2023

Jak podaje serwis Ukraińska Prawda, podczas ewakuacji mieszkańców Bachmutu w bezpieczne miejsce wojska rosyjskie otworzyły ogień do ekip ewakuacyjnych. Zginęła starsza kobieta, uratowano cztery inne osoby. Poinformował o tym szef policji obwodu donieckiego Rusłan Osypenko.

19:54, 05.05.2023

- Są oczywiście hipotezy łączące to co znaleziono pod Bydgoszczą z wydarzeniem z grudnia ubiegłego roku. Mówił o tym dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych generał Piotrowski. Ja też zarządziłem kontrolę procedur, ale sprawa leży w dyspozycji polskiej prokuratury - powiedział dziś minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

19:24, 05.05.2023

Stany Zjednoczone udostępnią Polsce osiem śmigłowców Apache do czasu, kiedy Polska otrzyma własne zakupione przez siebie maszyny - powiedział w piątek wicepremier Mariusz Błaszczak po spotkaniu z ministrem obrony USA Lloydem Austinem w Pentagonie. Jak dodał, mają one pomóc bronić "bramy brzeskiej".

19:13, 05.05.2023

Władze obwodu zaporoskiego dysponują informacjami, że kontrofensywa Sił Zbrojnych Ukrainy może rozpocząć się w najbliższych dniach, a nawet godzinach - powiedział w programie telewizyjnym rosyjskiego propagandysty Władimira Sołowjowa mianowany przez Rosjan gubernator obwodu zaporoskiego Jewgienij Bałicki. Jego słowa cytuje państwowa agencja Tass.

19:09, 05.05.2023

Ukraiński Gabinet Ministrów zatwierdził projekt ustawy „O zmianie ustawy Ukrainy o służbie wojskowej i służbie wojskowej”, w której proponuje się obniżenie wieku obywateli wpisanych do wojskowego rejestru poborowych z 27 do 25 lat - podaje ukraińska agencja Ukrinform.

19:05, 05.05.2023

Wszelkie oświadczenia przedstawicieli władz Rosji są skierowane do mało wymagających rosyjskich odbiorców; prawdziwe informacje o wojnie i sytuacji w Bachmucie znajdują się tylko w meldunkach naszej armii - oznajmił w piątek po południu doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

18:57, 05.05.2023

Liczne w ostatnich tygodniach ataki na rosyjską infrastrukturę, rafinerie i szlaki kolejowe są zapowiedzią ukraińskiej kontrofensywy, jednak incydent z dronami atakującymi Kreml wydaje się być rosyjską inscenizacją - oceniają eksperci, których opinie przytacza w piątek AFP.

- Wszystko to służy przygotowaniu ofensywy - mówi w wywiadzie dla francuskiej agencji Mychajło Samuś, zastępca dyrektora ukraińskiego Centrum Badań nad Armią, jej Przemianami i Rozbrojeniem.

0 Jestem przekonany, że intensywność (tych ataków) szybko wzrośnie (...). To typowe metody ograniczania potencjału sił zbrojnych Rosji - ocenia inny ekspert, który pragnął zachować anonimowość.

18:42, 05.05.2023

Ambasador Ukrainy w Polsce Wasyl Zwarycz odwiedził w piątek szpital w Czeladzi, gdzie podziękował kanadyjskim lekarzom, operującym tam ofiary wojny w Ukrainie: żołnierzy i cywilów dotkliwie rannych w wyniku działań wojennych.

Kanadyjscy lekarze operują w Powiatowym Zespole Zakładów Opieki Zdrowotnej w Czeladzi w ramach Programu Pomocy Chirurgicznej Kanada–Ukraina, koordynowanego przez Canada-Ukraine Foundation, przy wsparciu ukraińskich resortów obrony i zdrowia oraz polskiego Ministerstwa Zdrowia.

18:40, 05.05.2023

Lotnictwo Ukrainy przeprowadziło w ciągu dnia sześć nalotów na obszary, na których skoncentrowany był personel i sprzęt wojskowy wroga - informuje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

„Ponadto dziś wieczorem zestrzelono dwa wrogie UAV typu Shahed-136/131” - podaje ukraińśka agencja Interfax.

18:31, 05.05.2023

Ramzan Kadyrow w swoim wpisie skierowanym do ministra obrony Siergieja Szojgu zarzuca, że kiedy jego czeczeńskie oddziały zdobywały Mariupol, również było słabo z dostawami broni. "Kiedy do wsparcia piechoty potrzeba było pięciu czołgów z Ministerstwa Obrony, my byliśmy w stanie zapewnić tylko jeden". Dodał, że problemy były też z innym sprzętem, m.in. z działami artyleryjskimi. "Osobiście dzwoniłem do Moskwy, rozmawiałem z dowódcami, przełożonymi. Miesiąc później problem został rozwiązany" - mówi Kadyrow w nagraniu na Telegramie.

18:26, 05.05.2023

Ramzan Kadyrow zapowiedział, że jego oddziały mogą zastąpić wojska Wagnerowców w walkach o Bachmut. 

“Nasi wojownicy są gotowi do ataku i zajęcia miasta. To kwestia godzin. Ale chciałbym, abyśmy pozostałe dwa kilometry miasta zajęli nie kosztem życia żołnierzy, ale w wyniku wzajemnego zrozumienia, wsparcia, determinacji dowództwa i bojowników do wykonania rozkazu Naczelnego Wodza” - dodał Kadyrow.

18:21, 05.05.2023

Nieprzyjemne jest dla mnie, jak dla każdego, komu nie jest obojętny los naszego kraju, słuchanie ostatnich wypowiedzi Jewgienija Wiktorowicza (Prigożyna - red.) - pisze przywódca Czeczenii Ramzan Kadyrow na swoim kanale na Telegramie. Dodał, że “podwójnie nieprzyjemne” jest to, że kierownictwo rosyjskiego Ministerstwa Obrony nie komentuje sytuacji ani nie dogaduje się z kierownictwem grupy Wagnera w celu wyjaśnienia sprawy. 

W ten sposób odnosi się do słów Prigożyna, który zagroził opuszczeniem Bachmutu jego jednostek z grupy Wagnera. - Wycofuję jednostki Wagnera z Bachmutu, ponieważ w związku z brakiem amunicji są skazane na bezsensowną śmierć - powiedział biznesmen. 

18:14, 05.05.2023

Podpiszemy dziś umowę, która pogłębi współpracę naszych przemysłów zbrojeniowych - zapowiedział w piątek szef Pentagonu Lloyd Austin na początku spotkania z wicepremierem i szefem MON Mariuszem Błaszczakiem. Dodał też, że bez Polski nie byłaby możliwe tak efektywna pomoc dla Ukrainy.

Wicepremier Błaszczak wyraził przekonanie, że współpraca z USA w tej kwestii będzie trwać "aż do zwycięstwa Ukraińców". Wskazał też, że elementy stałej obecności wojsk USA - garnizon sił lądowych USA i wysunięte dowództwo V Korpusu w Poznaniu - są kluczowym zwiększeniem NATO-owskiego odstraszania w regionie. Podkreślił też wagę polskich zakupów nowoczesnych systemów uzbrojenia, takich jak HIMARS i Patriot.

18:01, 05.05.2023

W piątek w godzinach porannych na dworzec kolejowy we Lwowie punktualnie przybył pociąg pasażerski z Chersonia na południu Ukrainy, który w czwartek został ostrzelany przez wojska rosyjskie; dzięki bohaterskiej postawie załogi pociągu żaden z pasażerów nie zginął ani nie został ranny - poinformowały na Telegramie Koleje Ukraińskie (Ukrzaliznyca).

17:43, 05.05.2023

Rada UE, czyli państwa członkowskie Unii, wyraziła w piątek zgodę na wsparcie w wysokości 1 miliarda euro w ramach Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju (EPF), aby umożliwić państwom członkowskim wspólne nabywanie amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm i pocisków rakietowych dla Ukrainy.

17:34, 05.05.2023

W Słowiańsku dwa pociski S-300 uderzyły w budynek zakładu Zeus Ceramics, a w Kramatorsku uszkodzony został budynek administracyjny zakładu budowy maszyn. Na razie nie ma informacji o ofiarach. "Doszło do pewnych uszkodzeń terenu, ale cały cenny sprzęt został ewakuowany do bezpieczniejszych regionów Ukrainy na czas" - powiedział Pawło Kirilenko, szef obwodu donieckiego.

17:19, 05.05.2023

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu wysłuchał raportów wiceministrów obrony i dowódców grup na temat aktualnej sytuacji i planów dalszych działań na froncie - relacjonuje państwowa agencja RIA. Polecił gen. Aleksiejowi Kuzmenkowowi "szczególną kontrolę nad kwestiami stałego zaopatrzenia armii" we wszystko co niezbędne.

17:17, 05.05.2023

Oficjalnie Rosjanie tego nie potwierdzają, ale wizytacja to najprawdopodobniej reakcja na ostre słowa założyciela najemniczej grupy Wagnera. Jewgienij Prigożyna ogłosił, że 10 maja jego formacja wycofa się z Bachmutu. Stwierdził, że w związku z brakiem dostaw amunicji najemnicy są "skazani na bezsensowną śmierć”.

17:16, 05.05.2023

Rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu sprawdzał gotowość sprzętu wojskowego, który będzie używany na froncie na Ukrainie - poinformowało rosyjskie Ministerstwo Obrony na Telegramie.

Odpowiedzialny za logistykę wojsk nowy wiceminister obrony gen. Aleksiej Kuzmenkow zaprezentował otrzymane niedawno czołgi, bojowe wozy opancerzone, sprzęt specjalny i pojazdy zaopatrzeniowe.

17:05, 05.05.2023

W Kijowie alarm przeciwlotniczy został odwołany.

16:57, 05.05.2023

Pocisk lecący w kierunku obwodu zaporoskiego został dostrzeżony na niebie w okupowanym przez Rosjan Mariupolu.

Źródło: PAP, Ukraińska Prawda, Ukrinform, Interfax, Unian, Tass, RIA Novosti

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3arnku
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3arnku
Więcej tematów