Trwa ładowanie...

Duda spotka się z nowym kierownictwem MON. Koniec zimnej wojny?

Wszystko wskazuje na to, że dymisja Antoniego Macierewicza może przyczynić się do ocieplenia kontaktów pomiędzy Pałacem Prezydenckim a MON. W poniedziałek Andrzej Duda ma spotkać się z nowym kierownictwem resortu obrony. Podczas rozmów ma zostać poruszona kwestia m.in wstrzymanych nominacji generalskich.

Share
Duda spotka się z nowym kierownictwem MON. Koniec zimnej wojny?
Źródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d2l9lof

Jak ustalił portal wPolityce.pl, w poniedziałek dojdzie do spotkania prezydenta z nowym kierownictwem Ministerstwa Obrony Narodowej. Andrzej Duda jako zwierzchnik sił zbrojnych ma zapoznać się z cywilnym kierownictwem tego resortu po rekonstrukcji rządu.

Według informacji portalu zarówno Pałac Prezydencki, jak i MON mają nadzieję na odnowienie kontaków. A te nie należały do najlepszych, gdy Antoni Macierewicz sprawował obowiązku ministra obrony. Warto przypomnieć, że prezydent blokował wręczenie nominacji generalskich oficerom, których kandydatury przedstawił ówczesny szef MON. Z kolei minister utrudniał głowie państwa nadzór nad armią.

Nie było również tajemnicą, że politycy nie rozmawiali ze sobą, a ich kontakty opierały się wyłącznie na wymianie pism i dokumentów. Do historii przeszły również liczne medialne przepychanki pomiędzy Dudą, a Macierewiczem.

ZOBACZ WIDEO: Czego dokonał w trakcie 2 lat Antoni Macierewicz?

Teraz ma się to zmienić. Podczas poniedziałkowych rozmów ma zostać poruszona kwestia m.in wstrzymanych nominacji generalskich. W piątek pojawiła się informacja, że najprawdopobnie Andrzej Duda mianuje nowych generałów już 1 marca, w Święto Żołnierzy Wyklętych. Jest tylko jeden warunek - prezydent musi zaakceptować kandydatów ministra Mariusza Błaszczaka.

To jednak nie wszystko: prezydent ma dyskutować z MON także o zmianach w systemie kierowania i dowodzenia armią, modernizacji Wojska Polskiego oraz polityki kadrowej w Siłach Zbrojnych.

d2l9lof

Jak podaje wPolityce.pl, prezydent Duda od poczatku roku miał spotkać się z ministrem Mariuszem Błaszczakiem oraz szefem BBN Pawłem Solochem. Spotkania miały charaktery indywidualny, roboczy - poniedziałkowa wizyta będzie pierwszym spotkaniem w szerszym gronie.

- Spotkania miały niezły klimat, dający nadzieję na przyszłość. Dało się też zauważyć wspólną determinację w realizowaniu dotychczasowej polityki prezydenta i rządu w sprawach bezpieczeństwa Polski - mówi jeden z informatorów portalu.

Źródło: w Polityce.pl

d2l9lof

Podziel się opinią

Share
d2l9lof
d2l9lof
Więcej tematów