Duda podjął decyzję ws. skazanych polityków. Polacy w sondażu zabrali głos
Prezydent podjął decyzję ws. Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika - zdecydował, że wszczyna postępowanie ułaskawieniowe. W najnowszym sondażu przeprowadzonym dla Wirtualnej Polski Polacy wypowiedzieli się, czy prezydent Andrzej Duda powinien rozwiązać kryzys konstytucyjny, ponownie ułaskawiając polityków PiS.
- Na prośbę pań (żon Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika - red.) wszczynam postępowanie ułaskawieniowe. To procedura podjęta w trybie prezydenckim; pierwsze kroki kieruję do Prokuratora Generalnego - przekazał prezydent. - Wnioskuję, aby panowie w trybie natychmiastowym zostali zwolnieni z więzienia. Wierzę, że uspokoi to także niepokoje, które są w naszym państwie - dodał.
Sprawa dotyczy Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika - dwóch skazanych prawomocnym wyrokiem posłów Prawa i Sprawiedliwości w związku z tzw. aferą gruntową.
Jeszcze przed decyzją prezydenta, 10 stycznia w sondażu przeprowadzonym dla Wirtualnej Polski przez United Surveys, ankietowani usłyszeli pytanie, czy zgadzają się, że prezydent Andrzej Duda powinien rozwiązać kryzys konstytucyjny, ponownie ułaskawiając Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika - niezależnie od jego stanowiska w sprawie pierwszego ułaskawienia.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
38,4 proc. badanych odpowiedziało twierdząco - "zdecydowanie się zgadzam" odpowiedziało 22,3 proc., a "raczej się zgadzam" 16,1 proc. ankietowanych. Przeciwnego zdania było 37,9 proc. badanych. Odpowiedź "raczej się nie zgadzam" wybrało 6,9 proc. badanych, a "zdecydowanie się nie zgadzam" 31 proc. Brak zdania w tej sprawie zadeklarowało 23,7 proc. badanych.
Wyborcy Konfederacji i PiS zdecydowanie na "tak"
Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku podziału na wyborców konkretnych partii. W przypadku wyborców Prawa i Sprawiedliwości aż 57 proc. badanych odpowiedziało, że tak powinien zrobić prezydent - 37 proc. wybrało odpowiedź "zdecydowanie się zgadzam", a 20 proc. "raczej się zgadzam". Przeciwnego zdania było 18 proc. ankietowanych (5 proc. "raczej się nie zgadzam" oraz 13 proc. "zdecydowanie się nie zgadzam"). Brak zdania w tej sprawie zadeklarowało 25 proc.
58 proc. wyborców Koalicji Obywatelskiej odpowiedziało, że nie zgadzają się na takie rozwiązanie - 4 proc. wybrało odpowiedź "raczej się nie zgadzam", a 54 proc. "zdecydowanie się nie zgadzam". 39 proc. wyborców tej partii było przeciwnego zdania - 23 proc. "zdecydowanie się zgadzam", a 16 proc. "raczej się zgadzam". Brak zdania w sprawie zadeklarowało 3 proc. wyborców tej partii.
W przypadku wyborców Trzeciej Drogi najwięcej osób odpowiedziało, że nie ma zdania w tej sprawie - 42 proc. 27 proc. było "za" takim rozwiązaniem sprawy - 18 proc. "zdecydowanie się zgadzam" i 9 proc. "raczej się zgadzam". 31 proc. było przeciwnego zdania (24 proc. "zdecydowanie się nie zgadzam", 7 proc. "raczej się nie zgadzam").
W przypadku wyborców Lewicy 61 proc. uznało, że ponowne ułaskawienie nie jest dobrym rozwiązaniem. 48 proc. odpowiedziało "zdecydowanie się nie zgadzam", a 13 proc. "raczej się nie zgadzam". 28 proc. było przeciwnego zdania (17 proc. wybrało odpowiedź "zdecydowanie się zgadzam", a 11 proc. "raczej się zgadzam"). 11 proc. uznało, że nie ma zdania w tej sprawie.
Wśród wyborców Konfederacji 62 proc. badanych, czyli więcej niż wyborców PiS, uznało, że taki ruch prezydenta byłby dobrym wyjściem - 49 proc. odpowiedziało "raczej się zgadzam", a 13 proc. "zdecydowanie się zgadzam". 34 proc. było przeciwnego zdania - 20 proc. "zdecydowanie się nie zgadzam", a 14 proc. "raczej się nie zgadzam". 4 proc. wyborców tej partii nie miało zdania w tej sprawie.
Badanie przeprowadzone 10 stycznia przez United Surveys dla Wirtualnej Polski na grupie 1000 ankietowanych. Badanie przeprowadzono metodą CATI.
Żaneta Gotowalska-Wróblewska, dziennikarka Wirtualnej Polski