Trwa ładowanie...

Duda chce szacunku, Komorowski szukał bliskości. Porównano ich zdjęcia

Pracująca na UW dr Joanna Szylko-Kwas porównała albumy wydane przez Kancelarię Prezydenta za czasów Bronisława Komorowskiego i Andrzeja Dudy. Przekonuje, że obaj prezydenci chcieli skłonić ludzi, by po przejrzeniu zdjęć myśleli o nich tak, jak sobie tego życzą.

Duda chce szacunku, Komorowski szukał bliskości. Porównano ich zdjęciaŹródło: East News, fot: Marek Lasyk
d43gcmj
d43gcmj

Visual framing - to technika doboru i prezentowania zdjęć w taki sposób, żeby narzucić odbiorcy pewną ich interpretację. Dr Joanna Szylko-Kwas z Uniwersytetu Warszawskiego postanowiła przeanalizować, w jaki sposób skorzystali z niej Andrzej Duda i Bronisław Komorowski, gdy podejmowali decyzję o wydaniu pamiątkowych albumów dotyczących ich prezydentury.

Z jej badań wynika, że byłemu prezydentowi zależało przede wszystkim na tym, by pokazać swoją ludzką twarz. Dlatego w wydanym w 2015 r. albumie "Prezydentura w obiektywie" to "główny punkt widzenia, który narzucany jest odbiorcy". Komorowski jest pokazywany "w sytuacjach wręcz intymnych, np. podczas spotkań z matką" - czytamy w publikacji.

Źródło: PAP Codzienny Serwis Fotograficzny CSF

A spotkania z gośćmi spoza Polski są pokazywane z mało oficjalnej perspektywy. "Wiarygodność działań prezydenta jako głowy państwa i jego skutecznośc polityczna polegają więc na bliskiej relacji zarówno z obywatelami, jak i z polskimi politykami oraz zagranicznymi przywódcami" - wyjaśnia dr Szylko-Kwas.

Zobacz także: Zaskakujący pomysł Pawłowicz. Joanna Kluzik-Rostkowska komentuje

Duda chciał pokazać się jako poważny przywódca. Komorowski - bliski ludziom

Inną wizję siebie miał Andrzej Duda. W albumie "Andrzej Duda. Dwa lata prezydentury" wydanym w 2017 r. prezydent został przedstawiony jako silny przywódca, który świetnie sobie radzi na arenie międzynarodowej.

"Władza jako dominująca rama w fotografiach Andrzeja Dudy została wybrana świadomie w celu przeciwstawienia jej wszechobecnemu w mediach przekazowi, w myśl, którego prezydent przedstawiany był jak osoba niesamodzielna politycznie, zależna od macierzystej partii (...), wykonująca polecenia prezesa" - twierdzi dr UW.

d43gcmj

Dlatego obecny prezydent został zaprezentowany w dużej mierze jako polityk pełniący swoje obowiązki w towarzystwie innych przywódców. Stąd w jego albumie zabrakło zdjęć z prywatnych chwil, takich jak u Komorowskiego.

Źródło: Publikacja pt. "Wizerunki Prezydentów Rzeczpospolitej Polskiej: Bronisława Komorowskiego oraz Andrzeja Dudy – analiza porównawcza w świetle teorii visual framing" autorstwa dr Joanny Szylko-Kwas w "Res Rhetorica", 2019 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d43gcmj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43gcmj
Więcej tematów