Trwa ładowanie...

"Drogi Niemiec i Polski w UE rozchodzą się". Niemiecki dziennik bije na alarm

Polski rząd niszczy praworządność - spoiwo Europy. Niemcom nie wolno, z uwagi na historię, karać Polski, ale przestaną być jej orędownikiem i wybiorą euroland Macrona. Czy Polska stanie się "kręgielnią mocarstw"? - pyta "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung".
Share
Komentator "FAS" wyklucza udział Niemiec w sankcjach przeciwko Polsce
Komentator "FAS" wyklucza udział Niemiec w sankcjach przeciwko PolsceŹródło: PAP, Fot: Radek Pietruszka
d3rl5fx

"Polska zniszczyła kolejną część swojego wymiaru sprawiedliwości. Po Trybunale Konstytucyjnym czyszczony jest teraz Sąd Najwyższy" - pisze Konrad Schuller. Autor przypomina, że Komisja Europejska podjęła przeciwdziałania, a Polsce może grozić nawet utrata prawa głosu w UE. Czy unijne sankcje byłyby rozsądnym posunięciem? - pyta Schuller, nie kryjąc sceptycyzmu wobec restrykcji. Jak tłumaczy, ze względu na wymóg jednomyślności, ich uchwalenie jest wątpliwe. Polska może w dodatku w ramach retorsji zablokować swoim wetem działalność Unii.

Niemcom nie wolno karać Polski

Komentator wyklucza udział Niemiec w sankcjach przeciwko Polsce, wysuwając argumenty historyczne. "Niemcom nie wolno nawet myśleć o ukaraniu Polski. Podczas wojny Niemcy zamordowali sześć milionów polskich obywateli, z których połowa była Żydami. To zobowiązuje na zawsze" - wyjaśnia Schuller.

d3rl5fx

Demontaż sądownictwa zagrożeniem dla wszystkich

Autor komentarza zastrzega, że niezależnie od tych historycznych uwarunkowań "demontaż sądownictwa" dokonywany przez rząd europejskiego państwa stanowi "niebezpieczeństwo dla wszystkich". "Demokratyczne państwo prawa nie jest sloganem z niedzielnego kazania, lecz formą społecznego instynktu - tęsknoty za sprawiedliwością" - wyjaśnia Schuller.

Jak zaznacza, wola pokojowego współżycia w państwach praworządnych była od początku "najważniejszym emocjonalnym spoiwem Europy". Dziś w UE mamy do czynienia z autorytarnym zagrożeniem, a przywódcy o "wybujałym ego" w Waszyngtonie i Moskwie "wyśmiewają państwo prawa i oferują nacjonalistyczne zaspokojenie popędów".

Europejczykom nie wolno zapomnieć, z jakich powodów zintegrowali się. "Kto nie czuje tych powodów, kto szkodzi państwu prawa, ten rozmywa spoiwo, które łączy Europę" - pisze Schuller. "Co należy więc zrobić, jeżeli nie wolno karać Polski, ale równocześnie nie można tolerować nihilizmu prawnego?" - pyta niemiecki dziennikarz.

d3rl5fx

Macron kusi

Jego zdaniem odpowiedzi należy szukać u prezydenta Francji Emmanuela Macrona, który proponuje, aby podstawą tożsamości uczynić nie całą Europę, lecz jej najsilniej zintegrowaną część, czyli strefę euro.

"Kraje, które pozostałyby na zewnątrz tego kręgu, znalazłyby się w gorszej sytuacji" - stwierdza Schuller. Transfer pieniędzy wyschnie, ponieważ nowe inwestycje w eurolandzie, europejska straż graniczna i nawet minimalny konsensus w polityce migracyjnej pochłoną wiele środków. Ten, kto nie znajdzie się w nowym rdzeniu, będzie wykluczony z ważnych decyzji - pisze.

Polska w "Europie B"?

Taka "Europa B" na Wschodzie stałaby się strefą zagrożenia - przyznaje autor. "Putin mógłby sobie przypomnieć, że Warszawa była kiedyś stolicą rosyjskiej prowincji. Trump mógłby wpaść na to, że amerykańscy prezydenci rozgrywali dawniej Europę Wschodnią przeciwko Niemcom i Francji" - wylicza.

d3rl5fx

Polskę nazywano wcześniej "Bożym igrzyskiem" (tytuł książki Normana Davisa) - przypomina Schuller. Jeżeli losy Polski potoczą się według scenariusza przewidywanego przez autora, kraj ten może stać się "kręgielnią mocarstw". "To poważne ryzyko" - ostrzega.

Niemcy, jeżeli będą chcieli wykorzystać szansę, jaką daje im Macron, nie będą mogli prawdopodobnie uniknąć tego ryzyka. "Niemcy nie mogą pozostać orędownikiem Polski, jeżeli jej kierownictwo niszczy to, co stanowi o jedności Europy. Jeżeli Polska chce iść tą droga, to drogi (Polski i Niemiec) rozejdą się. To nie jest kara. To jest tylko bardzo przykre" - pisze w konkluzji wieloletni korespondent gazety w Polsce.

"FAS" jest niedzielnym wydaniem "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

d3rl5fx

Przeczytaj również:
Gersdorf w FAZ: rząd stosuje wobec sędziów radykalne metody
Angela Merkel: wiatr w oczy i nóż w plecach

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Joanna Scheuring-Wielgus: politycy PiS nienawidzą Unii, idą tam tylko po kasę

d3rl5fx

Podziel się opinią

Share
d3rl5fx
d3rl5fx
Więcej tematów