Trwa ładowanie...
d413f22

Drawsko Pomorskie. Biały daniel w oku kamery!

Niesamowite spotkanie w Drawsku Pomorskim (Zachodniopomorskie). W trakcie spaceru pan Kamil natknął się na daniela o białym ubarwieniu. - Leżał w trawie. Widziałem, jak na mnie patrzy! - ekscytuje się czytelnik Wirtualnej Polski. Zdjęcia oraz nagranie tego wyjątkowego okazu przesłał do redakcji Dziejesię.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Drawsko Pomorskie. Nietypowy spacer i spotkanie twarzą w twarz z białym danielem
Drawsko Pomorskie. Nietypowy spacer i spotkanie twarzą w twarz z białym danielem (zdjęcie Użytkownika dziejesie.wp.pl, Fot: Kamil)
d413f22

Spotkanie naszego czytelnika z tym nietypowym zwierzęciem miało miejsce w sobotę w pobliżu Drawska Pomorskiego.

Drawsko Pomorskie. Biała plama okazała się danielem

- Kupiłem nową lornetkę i chciałem ją przetestować. Pojechałem do lasu w miejscowości Przytoń, by popatrzeć na zwierzynę. Wracając, natrafiłem na białą plamę w polu - relacjonował pan Kamil w rozmowie z redakcją Dziejesię.

d413f22

Jak dodał, zaciekawiony podszedł bliżej. - Patrzę, a tu biały daniel. Albinos! Poczekałem chwilę, a on w międzyczasie poszedł za górkę. Chciałem zobaczyć go z bliska, ale się przestraszył - tłumaczył nasz czytelnik.

Zobacz także: Drawsko Pomorskie. Biały daniel w oku kamery

Biały daniel w Drawsku Pomorskim. "Widziałem, jak na mnie patrzy!"

Na szczęście panu Kamilowi udało się zrobić mu kilka zdjęć. - Leżał w trawie. Widziałem, jak na mnie patrzy! - ekscytuje się mężczyzna.

d413f22

Według informacji naszego czytelnika nie było to pierwsze takie spotkanie. - Jestem zapalonym grzybiarzem. Lubię chodzić po lesie, w ten sposób się relaksuję. Widziałem to zwierzę już wcześniej, ale wtedy nie miałem lornetki i telefonu - śmieje się pan Kamil.

Źródło: dziejesie.wp.pl

Czy to daniel albinos? Odpowiedź eksperta

O to, co właściwie zobaczył pan Kamil, zapytaliśmy Lasy Państwowe. - Na zdjęciu jest samiec daniela. Niestety, w kwestii albinizmu sprawa jest trudniejsza. W zimie daniel zmienia ubarwienie szaty, zwykle na jednolicie szare, ale są też inne warianty - tłumaczy Krzysztof Trębski, główny specjalista Służby Leśnej.

d413f22

Wśród nich wymieniane są: forma melanistyczna (ciemnoszara) oraz leucystyczna (niemal biała). To właśnie ta druga często jest mylona z albinizmem, który charakteryzuje się brakiem pigmentu.

- Najłatwiej stwierdzić, czy to tylko biały wariant szaty zimowej, czy też rzeczywiście przypadek albinizmu, po oczach. W przypadku albinosa będą one czerwone lub blade - podkreśla Krzysztof Trębski. Zaznacza jednak, że na podstawie zdjęć i nagrań nie jest w stanie stwierdzić, czy był to albinos.

Jak dodaje, osobniki leucystyczne oraz albinotyczne najczęściej trafiają się właśnie wśród danieli. - Zdarza się, że albinosy mają problemy ze wzrokiem, są odrzucane przez stada, bywają atakowane przez inne osobniki - dopowiada Trębski.

Wy również zauważyliście ciekawe zwierzę? Drogę przecięło Wam stado dzików? Dajcie znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na Wasze zdjęcia oraz nagrania!

d413f22

Podziel się opinią

Share

d413f22

d413f22
Więcej tematów