Drawsko Pomorskie. Biały daniel w oku kamery!
Niesamowite spotkanie w Drawsku Pomorskim (Zachodniopomorskie). W trakcie spaceru pan Kamil natknął się na daniela o białym ubarwieniu. - Leżał w trawie. Widziałem, jak na mnie patrzy! - ekscytuje się czytelnik Wirtualnej Polski. Zdjęcia oraz nagranie tego wyjątkowego okazu przesłał do redakcji Dziejesię.
03.12.2019 | aktual.: 03.12.2019 20:31
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Spotkanie naszego czytelnika z tym nietypowym zwierzęciem miało miejsce w sobotę w pobliżu Drawska Pomorskiego.
Drawsko Pomorskie. Biała plama okazała się danielem
- Kupiłem nową lornetkę i chciałem ją przetestować. Pojechałem do lasu w miejscowości Przytoń, by popatrzeć na zwierzynę. Wracając, natrafiłem na białą plamę w polu - relacjonował pan Kamil w rozmowie z redakcją Dziejesię.
Jak dodał, zaciekawiony podszedł bliżej. - Patrzę, a tu biały daniel. Albinos! Poczekałem chwilę, a on w międzyczasie poszedł za górkę. Chciałem zobaczyć go z bliska, ale się przestraszył - tłumaczył nasz czytelnik.
Biały daniel w Drawsku Pomorskim. "Widziałem, jak na mnie patrzy!"
Na szczęście panu Kamilowi udało się zrobić mu kilka zdjęć. - Leżał w trawie. Widziałem, jak na mnie patrzy! - ekscytuje się mężczyzna.
Według informacji naszego czytelnika nie było to pierwsze takie spotkanie. - Jestem zapalonym grzybiarzem. Lubię chodzić po lesie, w ten sposób się relaksuję. Widziałem to zwierzę już wcześniej, ale wtedy nie miałem lornetki i telefonu - śmieje się pan Kamil.
Czy to daniel albinos? Odpowiedź eksperta
O to, co właściwie zobaczył pan Kamil, zapytaliśmy Lasy Państwowe. - Na zdjęciu jest samiec daniela. Niestety, w kwestii albinizmu sprawa jest trudniejsza. W zimie daniel zmienia ubarwienie szaty, zwykle na jednolicie szare, ale są też inne warianty - tłumaczy Krzysztof Trębski, główny specjalista Służby Leśnej.
Wśród nich wymieniane są: forma melanistyczna (ciemnoszara) oraz leucystyczna (niemal biała). To właśnie ta druga często jest mylona z albinizmem, który charakteryzuje się brakiem pigmentu.
- Najłatwiej stwierdzić, czy to tylko biały wariant szaty zimowej, czy też rzeczywiście przypadek albinizmu, po oczach. W przypadku albinosa będą one czerwone lub blade - podkreśla Krzysztof Trębski. Zaznacza jednak, że na podstawie zdjęć i nagrań nie jest w stanie stwierdzić, czy był to albinos.
Jak dodaje, osobniki leucystyczne oraz albinotyczne najczęściej trafiają się właśnie wśród danieli. - Zdarza się, że albinosy mają problemy ze wzrokiem, są odrzucane przez stada, bywają atakowane przez inne osobniki - dopowiada Trębski.
Wy również zauważyliście ciekawe zwierzę? Drogę przecięło Wam stado dzików? Dajcie znać na dziejesie.wp.pl. Czekamy na Wasze zdjęcia oraz nagrania!