Dziecko zmarło w żłobku. Najnowsze ustalenia
Dramat w żłobku w Rzeszowie. 3-letni chłopiec - według medialnych doniesień - miał zadławić się winogronem. Niestety, dziecko zmarło. Jak wynika z najnowszych informacji, opiekunowie w placówce mieli niedawno przejść szkolenie z pierwszej pomocy.
Do tragedii doszło we wtorek w jednym ze żłobków w Rzeszowie. Jak ustaliło RMF FM, 3-latek miał zadławić się winogronem. Prokuratura na razie nie potwierdza tych informacji i nie ujawnia szczegółów dot. śmierci dziecka.
Jak dowiedział się "Super Express", karetka pojawiła się na miejscu po 10 minutach od wezwania. Niestety, chłopca nie udało się uratować.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przemoc wobec dzieci. Niewiarygodne, do czego są w stanie posunąć się matki w szpitalach
Opiekunki przeszły szkolenie
Szczegóły zdarzenia będzie wyjaśniała Prokuratura Okręgowa w Rzeszowie. Będzie ona sprawdzała m.in. kwestię odpowiedniego nadzoru nad dziećmi w czasie zdarzenia.
Jak przekazała rzeczniczka prezydenta Rzeszowa Marzena Kłeczek-Krawiec, wszyscy pracownicy żłobka w Rzeszowie byli przeszkoleni z udzielania pierwszej pomocy. Szkolenia odbywają się regularnie co 2 lata. Ostatnie miało miejsce 3 tygodnie temu.
Jak udzielić pierwszej pomocy, gdy dziecko się zakrztusi?
Gdy u dziecka dojdzie do zakrztuszenia pokarmem lub innym ciałem obcym, trzeba szybko i bez wahania udzielić pierwszej pomocy. Stań lub klęknij za dzieckiem i oprzyj je o własne ciało, by w razie utraty przytomności zapewnić mu stabilizację. Następnie mocnym i zdecydowanym ruchem uciskaj przeponę.
Ucisk należy zastosować mniej więcej w połowie odległości między zakończeniem mostka a pępkiem. Rękę złóż w pięść, obejmij dziecko oburącz i mocno naciśnij na podbrzusze. Uciśnięcia powinny sprawić, że ciało obce zostanie wymiecione z dróg oddechowych, a dziecko zacznie oddychać prawidłowo. Jeśli tak się nie stanie, straci przytomność. Wówczas koniecznie wezwij karetkę (numer 112) i rozpocznij resuscytację krążeniowo-oddechową.
W przypadku łagodnej formy zakrztuszenia, gdy dziecko może oddychać, zachęcaj je do kaszlu. Ten powinien pomóc pozbyć się ciała obcego/pokarmu z dróg oddechowych.
Czytaj więcej: