Trwa ładowanie...

Dramat w Himalajach. Pierwsze wideo 41 pracowników uwięzionych w górze

Odcięci od świata od dziewięciu dni indyjscy robotnicy w stanie Uttarakhand mają się dobrze. Wciąż tkwią w zasypanym tunelu, ale dostali pierwszy ciepły posiłek od wypadku. Można go było dostarczyć dzięki zainstalowaniu w osuwisku szerokiej rury. Udało się w niej umieścić także kamerę endoskopową, która zarejestrowała obraz z miejsca uwięzienia 41 mężczyzn.

Na kamerach, jakie ratownicy umieścili w rurze doprowadzonej do zasypanej komory w tunelu, można było zobaczyć uwięzionych robotnikówNa kamerach, jakie ratownicy umieścili w rurze doprowadzonej do zasypanej komory w tunelu, można było zobaczyć uwięzionych robotnikówŹródło: Indyjskie służby ratunkowe
d40em00
d40em00

Tunel w budowie, wydrążony w himalajskim paśmie górskim, które przeciąć ma budowana przez indyjskich drogowców trasa szybkiego ruchu, zawalił się 12 listopada. Od pierwszych chwil po katastrofie ratownicy mają kontakt z zasypanymi.

Najpierw dostali się do nich wąską rurką, którą dostarczali im niewielkie dawki wody i małe porcje pożywienia. W poniedziałek wieczorem do zawalonego tunelu udało się przez kamienny gruz doprowadzić rurę o średnicy ponad 15 centymetrów. Można było przetransportować nią pojemniki z ciepłymi daniami.

Władze dystryktu Uttarkashi na północy stanu, koordynujące akcję ratunkową, postanowiły umieścić w rurze prowadzącej do komory w tunelu małą kamerę przymocowaną do giętkiego kabla. Można było dzięki temu zobaczyć uwięzionych mężczyzn.

d40em00

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Atak zimy na Bałkanach. Miasta i wsie odcięte od świata, są ofiary

Na udostępnionym filmie widać, jak pracownicy machają do ratowników. Są w dobrej kondycji, wiedzą, że wkrótce zostaną oswobodzeni. Mogą rozmawiać z zewnętrznym światem za pomocą krótkofalówek.

Wszyscy uwięzieni w tunelu robotnicy są w dobrej kondycji. Liczą na szybki ratunek Indyjskie służby ratunkowe
Wszyscy uwięzieni w tunelu robotnicy są w dobrej kondycji. Liczą na szybki ratunekŹródło: Indyjskie służby ratunkowe

Pierwsze wideo pokazuje 41 pracowników uwięzionych w zawalonym tunelu

Operacja ratunkowa, wszczęta zaraz po katastrofie, napotkała kilka przeszkód. Ratownicy dołożyli wiele trudu, by przez stawiające opór osuwisko przeprowadzić najpierw węższy, potem szerszy przewód. Teraz czeka ich kluczowe zadanie - trzeba pomiędzy drobnym gruzem umieścić ewakuacyjną rurę metrowej szerokości. Pozwoli ona mężczyznom wydostać się z miejsca uwięzienia.

W niedzielę federalny minister autostrad i dróg Indii Nitin Gadkari odwiedził miejsce zdarzenia. Powiedział, że akcja ratunkowa może potrwać "dwa do trzech dni".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d40em00
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d40em00
Więcej tematów