Trwa ładowanie...

Dożywocie za szpiegostwo. Rząd chce zmian w Kodeksie karnym

Rząd chce zaostrzyć kary za przekazywanie informacji obcemu wywiadowi. Jeżeli proponowane zmiany wejdą w życie, za szpiegostwo będzie groziło nawet dożywocie. Ponadto, przepisy mają też odróżniać świadome przekazywanie informacji szkodzących Polsce od "szpiegostwa nieświadomego". Eksperci alarmują, że proponowane zmiany mogą doprowadzić do nadużyć.

Dożywocie za szpiegostwo. Rząd chce zmian w Kodeksie karnym Dożywocie za szpiegostwo. Rząd chce zmian w Kodeksie karnym Fot: Adam Burakowski/REPORTER
drc5j7b
drc5j7b

Kara od ośmiu lat pozbawienia wolności do dożywocia groziłaby za przekazywanie informacji opatrzonych klauzulą "tajne" lub "ściśle tajne". Obecnie za podobne przestępstwo grozi od trzech do 15 lat więzienia.

Zmianie ma też ulec zawarta w przepisach definicja szpiegostwa. "Działalnością wywiadowczą jest czynność lub zespół czynności podejmowanych, choćby pośrednio, w interesie lub na rzecz obcego państwa, wywiadu lub zagranicznego podmiotu, polegających na pozyskiwaniu lub przekazywaniu wiadomości, których ujawnienie lub wykorzystanie może naruszyć interes państwa w zakresie ochrony niepodległości, integralności terytorialnej, bezpieczeństwa zewnętrznego i wewnętrznego, obronności, polityki zagranicznej, środowiska naturalnego, dziedzictwa kulturowego lub potencjału naukowego lub gospodarczego, lub na prowadzeniu innych działań naruszających interes państwa w tym zakresie" - brzmi proponowana definicja.

Eksperci wskazują jednak, że tak sformułowany tekst jest na tyle zawikłany i nieostry, że stwarza bardzo szerokie pole do interpretacji.

drc5j7b

Zobacz też: perfidna gra Putina. To dlatego "walczy" o rosyjskich jeńców

- To jest tak niejasno zredagowany artykuł, że umożliwi postawienie zarzutu każdej osobie, która ma kontakty z osobami i podmiotami zagranicznymi - ocenił w rozmowie z TVN24 były szef Służby Kontrwywiadu Wojskowego, generał Piotr Pytel.

- Wprowadzenie tak brzmiącej definicji działalności wywiadowczej może się skończyć procesami w stosunku do naukowców, dziennikarzy, urzędników. Te wszystkie nieostre pojęcia, jak "choćby pośrednio" czy "może naruszyć interes państwa w zakresie", to w zasadzie katalog otwarty, który będzie definiowany w zgodzie z aktualnymi potrzebami politycznymi - mówi z kolei były wiceszef ABW płk Paweł Białek.

drc5j7b

Z kolei poseł Marek Opioła (PiS) w rozmowie z portalem Defence24.pl przekonywał, że definicja szpiegostwa wymaga zmiany, bo obecna "jest bardzo historyczna i nie przystaje do współczesnych czasów".

Zmiany w Kodeksie karnym. Surowsze kary za szpiegostwo

Podwyższona ma też zostać kara za "udział w działalności obcego wywiadu lub innej działalności wywiadowczej przeciwko Polsce". Obecnie jest ona zagrożona karą do dziesięciu lat więzienia. Po zmianach będzie za to grozić od trzech do dwudziestu lat.

Ponadto, rząd chce wprowadzić zupełnie nowy przepis. Za "przygotowywanie się do popełnienia przestępstwa szpiegostwa" ma grozić od sześciu miesięcy do ośmiu lat więzienia.

drc5j7b

Resort sprawiedliwości tłumaczy, że konieczność zmian w Kodeksie karnym spowodowała m.in. wojna w Ukrainie "i związane z tym zagrożenie dla bezpieczeństwa Polski".

Przeczytaj też:

Źródło: TVN24

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
drc5j7b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
drc5j7b
Więcej tematów