Trwa ładowanie...
d2s6cgg

Dowódca IS w Faludży zabity. Trwają walki o miasto

• W nalocie bombowym zginął dowódca sił Państwa Islamskiego w Faludży na zachód od Bagdadu
• Informację przekazał rzecznik dowodzonej przez USA koalicji antydżihadystycznej płk Steve Warren
• Trwa ofensywa irackiej armii, która ma odbić miasto z rąk IS
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Iracka armia chce odbić Faludżę z rąk IS
Iracka armia chce odbić Faludżę z rąk IS (PAP/EPA, Fot: NAWRAS AAMER)
d2s6cgg

"Zabiliśmy ponad 70 bojowników wroga, w tym Mahera al-Bilawiego, który był dowódcą sił IS w Faludży - powiedział Warren. - Oczywiście nie skłoni to wroga do zaprzestania walk, ale z pewnością jest to dla niego cios".

Rzecznik dodał, że koalicja przeprowadziła w ciągu ostatnich czterech dni ponad 20 bombardowań celów w Faludży i okolicy. Wspiera w ten sposób rozpoczętą w poniedziałek operację wyzwolenia Faludży, zajętej przez IS w styczniu 2014 roku. Miasto, położone w prowincji Anbar, kontrolowane jest obecnie - według szacunków - przez 500-1000 dżihadystów.

Mieszka tam wciąż ok. 50 tys. cywilów, którym IS zabrania opuszczania miasta. Jednak - jak podały źródła irackie - kilkuset osobom udało się w piątek opuścić Faludżę. W czwartek ONZ podała, że od rozpoczęcia ofensywy uciekło stamtąd ok. 800 osób. Iracka armia pomaga zabezpieczyć drogę ewakuacji, a cywilne władze prowincji Anbar przygotowały obozowiska dla tych, którzy opuścili swoje domy.

Amerykańskie lotnictwo rozrzucało nad Faludżą ulotki zachęcające do ucieczki ze stref kontrolowanych przez IS. Tym, którzy muszą zostać, polecono rozłożenie na dachach białych prześcieradeł, by oznaczyli swoje pozycje.

d2s6cgg

Podziel się opinią

Share
d2s6cgg
d2s6cgg
Więcej tematów