Trwa ładowanie...

Dowiemy się, ile Niemcy muszą zapłacić Polsce? PiS zapowiada ekspertyzy

Arkadiusz Mularczyk zapowiedział, że eksperci będą sprawdzać, jakie straty ludzkie i materialne poniosła Polska podczas wojny. Następnie mają obliczyć ich współczesną wartość. Łącznie powstanie pięć nowych ekspertyz.

Share
Dowiemy się, ile Niemcy muszą zapłacić Polsce? PiS zapowiada ekspertyzyŹródło: PAP, fot: Marcin Obara
d3ix1gv

Opinie przygotują naukowcy specjalizujący się w różnych dziedzinach - między innymi historii gospodarczej, statystyce, demografii i ekonomii. Swoją część opracują także rzeczoznawcy majątkowi.

Pięć ekspertyz, pięć aspektów

Pierwsza ekspertyza będzie skupiać się na wartości strat ludzkich. Druga określi wartość utraconego potencjału demograficznego. Trzecia oszacuje wartości strat majątku rzeczowego ruchomego i nieruchomego. W czwartej opinii specjaliści wyliczą wartość utraconych dochodów i kosztów wojennych. Ostatnia, piąta, określi wartość straconych dóbr kultury i dzieł sztuki.

– Specjaliści mają wskazać metodologię i podstawy do wyliczenia strat Polski, a następnie mają je oszacować na współczesną wartość - zapowiedział Mularczyk.

d3ix1gv

Połowa Polaków chce reparacji

Ponad połowa Polaków (54 proc.) uważa, że Polska powinna domagać się od Niemiec reparacji za wojenne straty - to wynika z najnowszego sondażu CBOS. Przeciwna temu jest jedna trzecia badanych (36 proc.), a 10 proc. nie ma zdania.

Z drugiej strony Polacy uważają, że ostatecznie nasz kraj może przez podnoszenie kwestii reparacji może więcej stracić, niż zyskać. Tak stwierdziło 45 proc. badanych.

Źródło: TVP Info/PAP

d3ix1gv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ix1gv
d3ix1gv
Więcej tematów