Trwa ładowanie...
d2qe9g2

Dowiemy się, ile Niemcy muszą zapłacić Polsce? PiS zapowiada ekspertyzy

Arkadiusz Mularczyk zapowiedział, że eksperci będą sprawdzać, jakie straty ludzkie i materialne poniosła Polska podczas wojny. Następnie mają obliczyć ich współczesną wartość. Łącznie powstanie pięć nowych ekspertyz.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Arkadiusz Mularczyk jest przewodniczącym parlamentarnego zespołu zajmującego się sprawą reparacji
Arkadiusz Mularczyk jest przewodniczącym parlamentarnego zespołu zajmującego się sprawą reparacji (PAP, Fot: Marcin Obara)
d2qe9g2

Opinie przygotują naukowcy specjalizujący się w różnych dziedzinach - między innymi historii gospodarczej, statystyce, demografii i ekonomii. Swoją część opracują także rzeczoznawcy majątkowi.

Pięć ekspertyz, pięć aspektów

Pierwsza ekspertyza będzie skupiać się na wartości strat ludzkich. Druga określi wartość utraconego potencjału demograficznego. Trzecia oszacuje wartości strat majątku rzeczowego ruchomego i nieruchomego. W czwartej opinii specjaliści wyliczą wartość utraconych dochodów i kosztów wojennych. Ostatnia, piąta, określi wartość straconych dóbr kultury i dzieł sztuki.

d2qe9g2

– Specjaliści mają wskazać metodologię i podstawy do wyliczenia strat Polski, a następnie mają je oszacować na współczesną wartość - zapowiedział Mularczyk.

Połowa Polaków chce reparacji

Ponad połowa Polaków (54 proc.) uważa, że Polska powinna domagać się od Niemiec reparacji za wojenne straty - to wynika z najnowszego sondażu CBOS. Przeciwna temu jest jedna trzecia badanych (36 proc.), a 10 proc. nie ma zdania.

Z drugiej strony Polacy uważają, że ostatecznie nasz kraj może przez podnoszenie kwestii reparacji może więcej stracić, niż zyskać. Tak stwierdziło 45 proc. badanych.

Źródło: TVP Info/PAP

d2qe9g2

Podziel się opinią

Share
d2qe9g2
d2qe9g2
Więcej tematów