Polska"Dostałem oryginalne zaproszenie z adresem... 'Pan Lech Kaczyński''

"Dostałem oryginalne zaproszenie z adresem... 'Pan Lech Kaczyński''

Prezydent Lech Kaczyński
powiedział, że dostał "dość oryginalne" zaproszenie na
uroczystość podpisania umowy w sprawie amerykańskiej tarczy
antyrakietowej, która odbędzie się w kancelarii premiera, ale mimo
to pojawi się na niej. Dopytywany, jakie to było zaproszenie prezydent odparł, że było zaadresowane "Pan Lech Kaczyński".

"Dostałem oryginalne zaproszenie z adresem... 'Pan Lech Kaczyński''
Źródło zdjęć: © PAP

Prezydent był pytany także o zamieszanie związane z orędziami telewizyjnymi jego i premiera w sprawie tarczy, które miały być wyemitowane we wtorek wieczorem.

Dziennikarze dopytywali, czy ta sprawa, a także doniesienia mediów o sporze między Pałacem Prezydenckim a Kancelarią Prezesa Rady Ministrów co do miejsca podpisania umowy z USA nie szkodzi wizerunkowi prezydenta i premiera.

Szkodzi, tylko ja sądzę, że ja się do tego nie przyczyniłem. Natomiast szkodzić, szkodzi, to prawda - przyznał Lech Kaczyński.

Po południu wicepremier, szef MSWiA Grzegorz Schetyna poinformował dziennikarzy, że we wtorek nie będzie jednak telewizyjnego wystąpienia premiera. Odbyła się natomiast konferencja prasowa Donalda Tuska.

W ocenie prezydenta trzeba "jak najszybciej" dokonać ratyfikacji porozumienia z USA dotyczącego instalacji tarczy.

Wtorkowa "Rzeczpospolita" napisała, że polski rząd będzie zwlekał z ratyfikacją porozumienia do listopadowych wyborów prezydenckich w USA, obawiając się, że jeśli wygra kandydat Demokratów, umowa "może pójść do kosza".

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski zapewnił we wtorek w Brukseli, że decyzja o terminie ratyfikacji porozumienia z USA o tarczy antyrakietowej jeszcze nie zapadła.

Lech Kaczyński ocenił, że warunki w sprawie instalacji w Polsce elementów tarczy antyrakietowej "w istocie od początku lipca nic się nie zmieniły".

Wszystko to był po pierwsze PR, po drugie PR, po trzecie PR - podkreślił prezydent. Według Lecha Kaczyńskiego, to ostatnie zdarzenia w Gruzji przyśpieszyły osiągnięcie porozumienia w sprawie tarczy.

Prezydent podkreślił, że się niezmiernie cieszy z zawarcia porozumienia z Amerykanami w sprawie tarczy.

Rząd przyjął we wtorek uchwałę wyrażającą zgodę na podpisanie umowy w sprawie zainstalowania w Polsce elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej. Umowa zostanie podpisana w środę w Warszawie przez sekretarz stanu USA Condoleezzę Rice i szefa polskiej dyplomacji Radosława Sikorskiego, w obecności prezydenta i premiera.

Następnie umowa zostanie skierowana do parlamentu, gdzie przejdzie procedurę ratyfikacyjną - jej ostatnim elementem będzie podpis prezydenta.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)