Trwa ładowanie...
d37a04n
IAR

Donalda Tuska nie będzie na zaprzysiężeniu Andrzeja Dudy

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk jednak nie pojawi się na czwartkowym zaprzysiężeniu prezydenta elekta Andrzeja Dudy.
Share
Donald Tusk
Donald TuskŹródło: PAP/EPA, Fot: OLIVIER HOSLET
d37a04n

O tym, że Donald Tusk nie będzie obecny na zaprzysiężeniu prezydenta elekta Andrzeja Dudy poinformował doradca ds. politycznych i komunikacji w gabinecie przewodniczącego Rady Europejskiej Paweł Graś.

Graś zaznaczył, że "jako szef Rady Europejskiej Donald Tusk nie otrzymał zaproszenia od prezydenta elekta i tę decyzję prezydenta należy uszanować".

Pytany, czy należy przez to rozumieć, że Donald Tusk nie będzie obecny na ceremonii zaprzysiężenia Andrzeja Dudy odparł: "Tak należy to rozumieć, że szanuje decyzję prezydenta, który zdecydował, żeby go nie zapraszać i w związku z tym nie będzie obecny".

d37a04n

Dopytywany, czy Donald Tusk nie przyjął także zaproszenia wystosowanego przez Kancelarię Sejmu, która skierowała zaproszenia na uroczystość zaprzysiężenia nowego prezydenta m.in. do wszystkich byłych premierów, Graś odparł, że Donald Tusk "jest przede wszystkim urzędującym szefem Rady Europejskiej, a nie tylko byłym premierem, więc zaproszenie jednak powinno przyjść od prezydenta elekta".

Wcześniej Kancelaria Sejmu informowała, że swój udział na uroczystości zaprzysiężenia Andrzeja Dudy potwierdził b. premier Donald Tusk. Według tych informacji, obecność swoją potwierdzili także byli prezydenci Lech Wałęsa i Aleksander Kwaśniewski oraz byli premierzy, m.in. Jerzy Buzek, Jan Krzysztof Bielecki i Kazimierz Marcinkiewicz.

Na uroczystość zaprzysiężenia zostali zaproszeni byli prezydenci, byli premierzy i byli marszałkowie Sejmu oraz Senatu, a także członkowie rządu, którzy nie są posłami lub senatorami. Zaproszenie otrzymali również prezesi sądów i trybunałów, prezes Narodowego Banku Polskiego, Rzecznik Praw Obywatelskich i Rzecznik Praw Dziecka, przedstawiciele Kościołów i związków wyznaniowych, europosłowie (według parytetów klubowych) i korpus dyplomatyczny.

Swoich gości zaprosił prezydent elekt.

d37a04n

Według informacji z Kancelarii Sejmu, w czwartkowej uroczystości ma wziąć udział około 600 gości. Goście zaproszeni przez prezydenta elekta uroczystość zaprzysiężenia będą oglądać na telebimie w Sali Kolumnowej Sejmu. Najbliższa rodzina Andrzeja Dudy zasiądzie na sejmowej galerii.

W czwartek odbędzie się uroczyste posiedzenie Zgromadzenia Narodowego - połączonych izb Sejmu i Senatu - podczas którego wybrany w majowych wyborach Andrzej Duda złoży przysięgę prezydencką, a tym samym formalnie obejmie urząd prezydenta.

Po złożeniu przysięgi Andrzej Duda wygłosi orędzie. Spotka się także z Prezydiami i Konwentami obu izb parlamentu.

d37a04n

Podziel się opinią

Share
d37a04n
d37a04n
Więcej tematów