Trwa ładowanie...
d36l22k

Donald Tusk wskazuje na centrum. Nowoczesna, Zieloni i Inicjatywa Polska mają kłopot?

Donald Tusk zapowiedział konieczność budowy centrowego ugrupowania będącego alternatywą dla PiS. Były szef Rady Europejskiej zastrzegł, że nie może być ono zbyt lewicowe. Czy to oznacza kłopot dla wchodzących w skład KO Nowoczesnej i Inicjatywy Polskiej?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Donald Tusk wskazuje na centrum. Nowoczesna, Zieloni i Inicjatywa Polska mają kłopot?
Donald Tusk wskazuje na centrum. Nowoczesna, Zieloni i Inicjatywa Polska mają kłopot? (PAP, Fot: Leszek Szymański)
d36l22k

Donald Tusk stwierdził w wywiadzie udzielonym TVN24, że oferta polityczna dla wyborców szukających alternatywy dla PiS musi być bardziej atrakcyjna. Były przewodniczący Rady Europejskiej, a obecnie szef Europejskiej Partii Ludowej (EPP), wskazał na konieczność odbudowy w Polsce politycznego centrum.

To właśnie partie wchodzące w skład EPP, czyli PSL i PO miałyby być trzonem nowego chadeckiego projektu. Zdaniem Tuska to porozumienie powinno wyrastać z tradycji konserwatywnej, ale mieć rys liberalny.

Donald Tusk wskazuje na centrum. Nowoczesna i Inicjatywa Polska mają kłopot?

Ludowcy uważają, że sygnał wysłany przez Tuska jest tym samym, który płynął z ich ugrupowania już przed ostatnimi wyborami parlamentarnymi. Fakt, że PO chciało startować razem z SLD i PSL, a skończyło pomiędzy obiema formacjami, odbił się na wyniku wyborczym.

d36l22k

Zobacz też: Balcerowicz: przez chwilę byłem zawiedziony Tuskiem

Skręt Koalicji Obywatelskiej w stronę centrum i zbliżenie z PSL stawia w kłopotliwej sytuacji mniejsze podmioty wchodzące w skład ugrupowania - donosi "Rzeczpospolita". Zwłaszcza Inicjatywę Polską i Zielonych udział w chadeckim projekcie może uwierać. Liberalny restart po zmianie przywództwa jest planowany także w Nowoczesnej.

"Słowa Tuska mogą sprawić, że dekompozycja Koalicji Obywatelskiej jawi się jako możliwość w 2020 roku. Zwłaszcza, jeśli dojdzie do zmiany władzy w PO, a nowy lider uzna centrowy kurs za dobry pomysł" - czytamy.

Czytaj też: Kacprzak: Tusk nie jest od walki, on jest od podziwiania [OPINIA]
Donald Tusk wraca do partyjnej polityki. Pierwszy wywiad TV byłego szefa Rady Europejskiej

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d36l22k

Podziel się opinią

Share
d36l22k
d36l22k
Więcej tematów