Trwa ładowanie...

Donald Tusk upomniał się o uchodźców podczas G20

• Szef Rady Europejskiej Donald Tusk wzywa społeczność międzynarodową do pomocy Europie w rozwiązaniu problemu uchodźców i imigrantów

• Jak mówił na konferencji w kuluarach szczytu G20 w chińskim Hangzhou, Stary Kontynent jest "bliski wyczerpania" możliwości przyjmowania nowej fali uchodźców, "nie wspominając już o imigrantach ekonomicznych"

Donald Tusk upomniał się o uchodźców podczas G20Źródło: PAP/EPA, fot: JULIEN WARNAND
d49mtlb

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył w niedzielę na marginesie szczytu G20 w chińskim mieście Hangzhou (Hangczou), że możliwości przyjęcia uchodźców w Europie są bliskie wyczerpania i zaapelował do państw G20 o wzięcie na siebie części odpowiedzialności.

- Możliwości Europy przyjęcia kolejnych fal uchodźców, nie zapominając o nielegalnych migrantach, są bliskie wyczerpania - powiedział Tusk na wspólnej konferencji prasowej z przewodniczącym Komisji Europejskiej Jean-Claudem Junckerem.

- Powinniśmy być realistyczni i pragmatyczni. Problemem nie są tylko uchodźcy pochodzący z takich krajów objętych wojną jak Syria (...). Mówimy o 50-70 mln ludzi, którzy musieli opuścić miejsca swego zamieszkania. Fenomen, który ma miejsce także tu, w Azji. Tylko wysiłki na skalę światową będą w stanie opanować tę sytuację - dodał Tusk, apelując do członków G20, w tym Chin - drugiej gospodarki na świecie - o wzięcie na siebie części odpowiedzialności za tę sytuację.

d49mtlb

Unia Europejska jest podzielona w kwestii przyjmowania uchodźców. Część krajów europejskich, zwłaszcza z Europy wschodniej, uważa, że skalę kryzysu uchodźczego na tym kontynencie pogorszyła ubiegłoroczna decyzja kanclerz Angeli Merkel o otwarciu niemieckiej granicy dla tysięcy migrantów.

Zobacz także: Francja zapowiada likwidację obozu migrantów w Calais

d49mtlb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49mtlb
Więcej tematów