ŚwiatDonald Tusk przywitany po polsku w Wietnamie

Donald Tusk przywitany po polsku w Wietnamie

Premierzy Polski i Wietnamu Donald Tusk i Ngyuen Tan Dung zapewnili na wspólnej konferencji prasowej w Hanoi, że relacje między naszymi państwami są przyjacielskie, ponadstandardowe. W obecności obu premierów podpisano pięć dokumentów o współpracy. Tusk zauważył też, że wielu członków wietnamskiej delegacji witało go polskim "dzień dobry", co - jak ocenił - od razu zbudowało świetną atmosferę spotkania obu delegacji.

Donald Tusk przywitany po polsku w Wietnamie
Źródło zdjęć: © PAP | Radek Pietruszka

- Korzystając z faktu, że relacje polsko-wietnamskie są ponadstandardowe, chcemy w Unii Europejskiej być kluczowym przyjacielem Wietnamu, będziemy starali się pomagać rozwiązywać wzajemne problemy - zadeklarował Tusk. Jak podkreślił, udało mu się znaleźć wspólny język z premierem Wietnamu i opisać problemy, które wymagają pilnego rozwiązania.

- Jak sądzę, bardzo szybko znikną problemy wizowe dla posiadaczy paszportów dyplomatycznych, dla pilotów, którzy będą obsługiwali bezpośrednie połączenie Warszawa-Hanoi. Otworzyliśmy także perspektywy dla współpracy gospodarczej, poza tradycyjnymi dziedzinami naszej współpracy, takimi jak współpraca w przemyśle obronnym - zaznaczył szef polskiego rządu.

Tusk poinformował, że Polska będzie współpracowała ze stroną wietnamską przy rekonstrukcji i konserwacji wietnamskich zabytków; strona polska podejmie także starania, aby jak najszybciej podpisać decyzję o uznawaniu dyplomów wyższych uczelni przez oba kraje.

Premier polskiego rządu podkreślał pozytywną rolę Wietnamu, jako jednego z liderów społeczności międzynarodowej w tej części świata oraz jako kraju pełniącego prezydencję w ASEAN-ie (Stowarzyszeniu Narodów Azji Południowo-Wschodniej).

Tusk zauważył też, że wielu członków wietnamskiej delegacji witało go polskim "dzień dobry", co - jak ocenił - od razu zbudowało świetną atmosferę spotkania obu delegacji. Część członków wietnamskiego rządu kończyło wyższe uczelnie w Polsce - dlatego znają nasz język.

Premier Wietnamu przypomniał, że w 2010 roku przypada 60. rocznica nawiązania stosunków dyplomatycznych między naszymi krajami. - Wietnam traktuje Polskę jako ważnego, priorytetowego partnera w Europie Środkowowschodniej - podkreślił Ngyuen Tan Dung. Wyraził też nadzieję, że relacje Polski i Wietnamu będą jeszcze lepsze, zostaną wyniesione na nowy, wyższy poziom.

- Obie strony są zadowolone ze współpracy na arenie międzynarodowej. W kontekście przewodniczenia przez Polskę pracom Unii Europejskiej (w drugiej połowie 2011 roku) premier Tusk wyraził gotowość bycia pomostem między Unią a Wietnamem, Polska chce być przyjacielem Wietnamu w Unii i być reprezentantem jego interesów w Unii - mówił premier Wietnamu.

Ważnym tematem rozmów premierów była współpraca gospodarcza między obu krajami, m.in. w przemyśle wydobywczym, stoczniowym, chemicznym, zbrojeniowym, farmaceutyczno-medycznym, i rolno-spożywczym oraz w dziedzinie ochrony środowiska. W 2009 roku wartość obrotów handlowych między Polską i Wietnamem wyniosła 520 mln USD. Jednocześnie 304 mln USD wyniosło saldo ujemne po stronie Polski.

Inwestycje wietnamskie w Polsce są szacowane na 7,9 mln USD, zaś polskie w Wietnamie - na ok. 20 mln USD.

W obecności obu premierów podpisano pięć dokumentów: umowy o współpracy dotyczącej obronności, protokołu o współpracy między resortami spraw zagranicznych, umowy o wzajemnej ochronie informacji niejawnych, porozumienia o rozwoju i wzajemnie korzystnej współpracy w dziedzinie weterynarii, a także listu intencyjnego o współpracy resortów środowiska.

Umowa o współpracy w zakresie obronności przewiduje wymianę doświadczeń, wsparcie logistyczne, współpracę w ramach misji pokojowych i operacji Narodów Zjednoczonych, współpracę techniczną, a także współdziałanie w zakresie szkolnictwa wojskowego i ratownictwa. Protokół o współpracy między resortami spraw zagranicznych Polski i Wietnamu zakłada regularną wymianę informacji dotyczących polityki, spraw konsularnych, współpracę kulturalną, wspieranie rozwoju stosunków dwustronnych, usprawnianie współpracy międzynarodowej w ramach organizacji i forów oraz coroczne dwustronne konsultacje.

Umowa o ochronie informacji niejawnych określa zasady ochrony przekazywanych i wytwarzanych informacji niejawnych oraz kontaktów niejawnych w zakresie bezpieczeństwa przemysłowego. Ustala także równorzędne klauzule tajności oraz zobowiązuje do ich poszanowania i ochrony.

W ramach porozumienia o rozwoju i wzajemnie korzystnej współpracy w dziedzinie weterynarii Polska i Wietnam będą współpracować w dziedzinie zwalczania chorób zakaźnych zwierząt oraz w dziedzinie ochrony bydła i pasz.

List intencyjny o współpracy ministerstw środowiska Polski i Wietnamu stworzy warunki do współdziałania obu resortów w zakresie ochrony środowiska. Polska ma w tym zakresie do zaoferowania projekt GreenEvo - Akcelerator Zielonych Technologii, realizowany przez Ministerstwo Środowiska, którego celem jest międzynarodowy transfer innowacyjnych technologii sprzyjających ochronie środowiska.

Obaj premierzy podkreślali, że podpisane umowy przyczynią się do dalszego rozwoju współpracy między naszymi krajami.

W Hanoi Tusk złożył wieniec pod Pomnikiem Poległych za Wolność Kraju.

Wieczorem tego premier spotka się z absolwentami polskich uczelni, wśród których jest wiele znaczących postaci wietnamskiego życia publicznego, m.in. mer Hanoi Nguyen The Tao i minister zasobów naturalnych i środowiska Pham Khoi Nguyen. Planowane są też rozmowy z sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Wietnamu Nong Duc Manhem.

W piątek, w ostatnim dniu wizyty w Azji, Tusk spotka się z prezydentem Wietnamu Nguyenem Minh Trietem.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (14)