Trwa ładowanie...

Donald Tusk o ustawie o IPN. "Dobrze, że PiS się opamiętał"

Szef Rady Europejskiej był pytany przez dziennikarzy po szczycie o nowelizację ustawy o IPN. Stwierdził, że dobrze, iż PiS i rząd Polski "ogarnęli się" w sprawie ustawy o IPN. Tusk wspomniał również o szkodach, które "będą długo ciążyły nad polską reputacją".
Share
Tusk skomentował nowelizację ustawy o IPN
Tusk skomentował nowelizację ustawy o IPN Źródło: PAP, Fot: PAP/EPA
d107pm8

- Dobrze, że wreszcie większość sejmowa, PiS, rząd jakoś ogarnęli się i zrozumieli, że to była droga absolutnie donikąd. Szkody, jakich narobili, (...) będą niestety długo ciążyły nad polską reputacją – powiedział Donald Tusk w rozmowie z dziennikarzami.

Przewodniczący Rady Europejskiej był również pytany o to, czy jego zdaniem ustawa o Sądzie Najwyższym jest niezgodna z prawem Unii Europejskiej. - Nie chcę się wypowiadać na temat aspektów prawnych, bo nie analizowałem jeszcze szczegółów - odparł Tusk. Dodał, że "ma swoje zdanie na temat całościowej polityki obecnych władz w kwestii wymiaru sprawiedliwości i niezależności sądownictwa" oraz "jego pogląd jest jednoznacznie krytyczny".

Tusk odniósł się do sporu pomiędzy Komisji Europejskiej a Polską ws. reformy sądownictwa. - Tu, w Europie, na szczęście wszystkich obowiązują procedury, a nie tylko taki brutalny rachunek sił, kto kogo oszuka, kto kogo ogra. Wszędzie tam, gdzie rządzi prawo, gdzie są szanowane procedury, życie ludzi i instytucji wygląda lepiej - stwierdził polityk.

Zdaniem Donalda Tuska, "wszystkie strony konfliktu powinny zastanowić się, w jaki sposób przywrócić poczucie ładu i praworządności w odniesieniu do Polski". Podkreślił również, że "zacząłby od polskiego rządu".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d107pm8

Podziel się opinią

Share
d107pm8
d107pm8
Więcej tematów